banner39

Türkmenistan'da elektrik, su borcunu ödemeyen memura maaş verilmeyecek

Türkmenistan memurlarına ancak faturalarını ödedikten sonra maaş verilecek

Orta Asya 06.08.2019, 12:47
Türkmenistan'da elektrik, su borcunu ödemeyen memura maaş verilmeyecek

Türkmenistan’ın yetkilileri borçluları tespit etmek ve insanları fatura ödemeye zorlamak için adımlar atmaya devam ediyor.

Özellikle, ülkenin memurlarının iş yerinde elektrik, gaz ve su da dahil olmak üzere kira borçlarının olmadığını belirten bir sertifika sunmaları gerekecektir.

Azatlyk muhabiri, Türkmenistan'ın Lebap bölgesindeki durum hakkında bilgi verdi. 4 Ağustos'taki bölgedeki bir Azatlyk gazetesi, "Bütçe çalışanlarına, bölgesel kurumlar tarafından onaylanan iş yerlerinde elektrik, gaz ve kamu hizmetleri için ödeme onayını verene kadar Temmuz ve Ağustos ayları için maaş verilmeyecek." Dedi.

Muhabir, gerekli sertifikaları elde etmenin uzun kuyruklarda bekleyerek uzun zamanda alındığını, gerekli sertifikaları almanın en az bir ay sürdüğünü öne sürdü. Elektrik tesislerinin binlerce insana ulaşan devasa hatları var. Bu nedenle, sertifika almak için sağlanan elektriğin ödenmesine ek olarak 50 manattan (resmi ücrette yaklaşık 14 dolar) rüşvet ödemek gerektiğine dikkat çekti.

Bundan önce, Türkmenistan'ın diğer bölgelerindeki devlet kurumlarının çalışanları, kiralardaki gecikmelerin olmadığını teyit etme zorunluluğu ile karşı karşıya kaldılar.

Azatlyk’in Mary’deki muhabirlerinin 17 Temmuz’da bildirdiği gibi, devlet kurumlarının ve Mary vilayet işletmelerinin çalışanları kira borcunun olmadığını teyit etmek zorunda kaldı. Bazı yerel organizasyonlar istenen evrakın savcı talebi doğrultusunda olduğunu açıkladı.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?