banner39

Türkmenistan, elektriğini Afganistan ve Pakistan'a ihraç edecek

Türkmenistan diğer Orta Asya ülkeleri olan Özbekistan ve Tacikistan'ın da desteği ile Afganistan ve Pakistan'a elektrik ihraç edeceğini TUTAP projesi ile duyurdu.

Orta Asya 20.12.2017, 14:45 20.12.2017, 14:45
Türkmenistan, elektriğini Afganistan ve Pakistan'a ihraç edecek

Türkmenistan hükümeti ekonomik açmazdan çıkmak için enerji piyasasını çeşitlendirme girişiminde bulunuyor. Türkmenistan diğer Orta Asya ülkeleri olan Özbekistan ve Tacikistan'ın da desteği ile Afganistan ve Pakistan'a elektrik ihraç edeceğini TUTAP projesi ile duyurdu.

Türkmenistan bu çerçevede ilk olarak Afganistan'daki elektrik sistemini tamamen kendi sistemi ile yenilemeye girişeceği öğrenildi. Türkmenistan hali hazırda Afganistan'a ucuz fiyattan elektrik sağlıyor.

 TUTAP projesinin Orta Asya Bölgesel İşbirliği Programı'nın (CAREC) enerji sektörü için geliştirdiği bir plan olduğu biliniyor. Afganistan üzerinden Pakistan'a ulaşacak elektrik hattı için 500 KW'lık bir yüksek gerilim hattı oluşturulacağı açıklandı. TUTAP hattının, bir doğal gaz boru hattı projesi olan ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan hattında oluşacak TAPI ile aynı rotayı izleyeceği belirtildi.

Kaynak: QHA

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?