Türkmenistan enerji sistemini yeniliyor

Çalık Holding, Aşkabat'ın kesintisiz elektrik teminatı ve enerji sisteminin modernizasyonunu sağlayacak

Türkmenistan enerji sistemini yeniliyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Türkmenistan'ın enerji sistemi ile ilgili yeni projenin tanıtımı için düzenlenen törende enerji ve inşaattan sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Akmurat Yegeleyev, Enerji Bakanı Mırat Artıkov ve Aşkabat Valisi Şamuhammet Durdılıyev de hazır bulundu.

Çalık, enerji projesinin teknik özellikleri hakkında bilgi verererek, 5 yıl sürecek projenin 3 aşamadan oluşacağını anlattı. Proje kapsamında inşa edilecek 60 trafo tek bir güç kaynağıyla birleştirilecek. Buna göre, Aşkabad'da kontrol ve gözetim merkezi oluşturulacak ve  bu merkezden şehrin elektrik denetimi yapılacak. Ahmet Çalık, bu projeyi Schneider Electric, Siemens, General Electric, BB şirketleri ile birlikte hayata geçireceğini anlattı.

Sunulan projeyi inceledikten sonra hayata geçirilmesi için memnuniyetle desteklediğini aktaran Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, hangi şartlar olursa olsun elektrik enerjisinin arza göre istikrarlı olmasına vurgu yaptı.

Çalık Grubu Türkmenistan'da daha önce altı tane elektrik santrali kurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39