Türkmenistan-Filistin arasında işbirliği anlaşması imzalandı

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, Ramallah'ta Filistin ve Türkmenistan arasında ortak iş birliği anlaşması imzaladı

Türkmenistan-Filistin arasında işbirliği anlaşması imzalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin ve Türkmenistan arasında çeşitli alanlarda ortak iş birliği anlaşmasının imzalandığı bildirildi.

İki ülke arasındaki iş birliği anlaşması, Ramallah kentinde Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile Türkmenistanlı mevkidaşı Raşid Meredov tarafından imzalandı. Maliki, Meredov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bugün diplomatik temsilciliklerin karşılıklı olarak yükseltilmesinin önemi ve iki ülke arasındaki anlaşmaların takip ile uygulanması için de Aşkabat'ta Filistin Büyükelçiliğinin açılmasının gerekliliğini ele aldık." dedi.

Filistin'in Türkmenistan ile daha önce 5 anlaşma imzaladığını dile getiren Maliki, "İki ülke dışişleri bakanlarının gözetiminde 5 ortak komitenin kurulması ve aramızdaki ekonomik iş birliği fırsatlarının oluşması için ortak iş adamları komisyonunun kurulması yönünde anlaşmaya varıldı." diye konuştu.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Türkmenistanlı mevidaşı Meredov'a, Filistin ile ilgili uluslararası platformlardaki siyasi ve diplomatik gelişmeleri aktardığını kaydetti.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov da sağlanan anlaşmaların takibi ve iki ülke arasında iş birliğinin sürdürülmesi için ülkesinin başkenti Aşkabat'ta Filistin büyükelçiliğinin açılmasına her türlü kolaylığı sağlamaya istekli olduklarını belirtti.

Filistin ile ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerini vurgulayan Meredov, "Eğitim ve spor alanındaki iş birliği anlaşmasının yanı sıra Türkmenistan ve Filistin'de her iki ülkenin kültür günlerinin kutlanması konusunda anlaşma yaptık." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35