banner39

banner35

Türkmenistan'ın başkentinde kadın sürücülerin araçlarına el konuldu

Aşkabat'ta kadın sürücüler kentin ana caddesi boyunca seyahat etme haklarından mahrum

Orta Asya 18.09.2019, 10:47
Türkmenistan'ın başkentinde kadın sürücülerin araçlarına el konuldu

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta trafik polisi, şehrin ana caddesi olan Türkmenbaşı Caddesi'nde kadınların araba kullanmasını yasakladı.

Radyo Liberty Aşkabat muhabirine “Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Olimpiyat kentinin merkezi binalarının bulunduğu ana karayolunda kadınlar yoğun bir şekilde gözaltında tutulmaya başlandı. Kadınlar durduruldu ve araçlar ellerinden alınarak trafik polisi merkez ofisine götürüldü. ”denildi. Kaynak, “Türkmenbaşı Caddesi'nde gözaltına alınamayan birçok kadın, trafik polisi aracı tarafından komşu caddelerde takip ediliyor” diye ekledi.

Muhabire göre, trafik polis memurlarına atıfta bulunarak, kadınların Türkmenbaşı Caddesi boyunca seyahat etmesinin yasak olduğu Eylül ayından bu yana yürürlükte olan yasak, ancak birçok kişi sadece sokak baskınlarına maruz kalınca bunu öğrendi.

Polis gazetecilere yasağı hakkında yorum yapmadı.

Yılın başından bu yana, Türkmenistan'daki kadın sürücüler, sürücü ehliyetlerinin alındığından ya da belgenin sona ermesinden sonra yenilerinin verilmediğinden şikayet ettiler. Ayrıca, Türkmenistan mevzuatı, kadınlar ve erkekler için eşit hak ve fırsatları garanti etmektedir.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (3)
adil gerçek 3 yıl önce
Türkiye'de tam tersi yapılıyor. Kadınlar trafik kurallarını takmıyor. Polis ise onlara söz söylemekten korkuyor. Ülkede kadın faşizmi var.
Durdur 3 yıl önce
o ülkede çalıştım açık ceza evi gibi birşey hiç yapamaz sesiniz çıkmaz pahalılık almış başını gidiyor toplasan 7 milyon degiller ve gaz petrol zengini gelgeleim halk fakir ve bu genelde İslam ülkelerinde böyle Azerbaycan deseniz aynı
ümit 3 yıl önce
KGB bozuntusuları devlet yönetmeye çalışırsa,böyle boktan şeylerin olması doğal.
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?