banner39

Türkmenistan milli petrol şirketi kuruyor

Türkmenistan yönetimi petrol ve doğalgaz araştırmaları için yeni bir şirket kuruyor

Orta Asya 11.01.2016, 15:24 11.01.2016, 15:24
Türkmenistan milli petrol şirketi kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un “Türkmenistan milli petrol ve gaz şirketi kurulması hakkında bir kararname imzaladığı bildirildi.

Kararnamenin Türkmenistan’da 2030 yılına kadar petrol ve gaz endüstrisinin geliştirme programı çerçevesinde ülkede hidrokarbon kaynaklarını arama ve kullanma işlemlerine, bu ürünlerin iç ve dış pazarlarda satılmasına yardımcı olacağı açıklandı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı idaresine bağlı Hidrokarbon Kaynaklarının Kullanımı Devlet Ajansı şirketin yüzde 90; Türkmengaz yüzde; Türkmenneft yüzde 2; Türkmenbaşı petrol rafinerileri kompleksi yüzde 5 hisseyle yeni devlet şirketinin kurucuları olacak.

Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı “Türkmenistan milli petrol ve gaz şirketi”nin resmi kaydını yapmakla görevlendirildi.

Enerji sektöründe araştırma ve sondaj faaliyetleri, petrol ve gaz üretimi, bu alanda uluslararası projelerin gerçekleştirilmesine yeni devlet şirketinin görevleri olarak belirlendi.

Türkmenistan, Hazar bölgesi enerji piyasasındaki önemli oyunculardan biri. Her yıl 70-80 milyar metreküp gaz üretiyor. Daha önce doğalgaz İran'a ihraç ediliyordu. 2009 yılında Türkmen gazını Çin'e götüren güzergah açıldı. Şimdi bu ülkeye satılacak gaz oranını yılda 65 milyar metreküpe yükselten yeni anlaşma imzalandı.

banner53
Yorumlar (1)
süleyman sönmez 5 yıl önce
Aman sakın ha Türkiye oradaki petrol işlerine dahil olmasın..........Nerden aldınız bu aklı............
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?