banner39

Türkmenistan vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs'a seyahat etmeleri yasaklandı

15 Temmuz'dan bu yana Türkmenistan vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine seyahatlerine geçici bir yasak getirildiği açıklandı

Orta Asya 01.08.2019, 09:18
Türkmenistan vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs'a seyahat etmeleri yasaklandı

Temmuz ayının ortasından bu yana, Türkmenistan vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gitmeleri yasaklandı.

Devlet Göçmen Servisi'nin bir çalışanına göre, 15 Temmuz'da Türkmen vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) seyahatine geçici bir yasak getirildiğinin açıklandığı bir yönetim ekibi toplantısı düzenledi.

Kararın, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin eski ve yeni Türkmen pasaportu konusunda hemfikir olmadığı gerçeğiyle ilgili olduğu söyleniyor. Eski Türkmen pasaportlarının belirsiz olduğu düşünülüyordu, ancak 16, 25 ve 45 yıllık fotoğraflara yapıştırmaları gerekiyordu. 2008 yılında, Türkmenistan yeni biyometrik fotoğraflı pasaportlara geçti, ancak, Kuzey Kıbrıs'ta eski pasaportlar hala geçerli sayılmaktadır.

Aynı zamanda, geçen yıldan beri, Kıbrıs'a giriş yapan Türkmen vatandaşlarından çalışma vizesi veya oturma vizesi talep edildi. Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin diplomatik ilişkileri yoktur.

Yasağın yürürlüğe girmesinden bir gün sonra, Aşkabat havaalanında, ikamet izni olan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çalışma vizesi bulunan 12 kişinin, İstanbul'dan KKTC'ye uçuşlarına izin verilmedi. Aşkabat'tan Lefkoşa'ya direkt uçuşu bulunmadığından insanlar İstanbul üzerinden uçuyor.

Kıbrıs'ta yaşayan vatandaşların ifadesine göre, bölgede kaçak çalışan binlerce kişi var ve bazıları yıllarca yasadışı bir şekilde orada bulunuyor. Bu insanlar için mevcut şartlarda anavatanlarına geri dönmek demek, işlerini kaybetmek ve yurtdışına çıkmakla kısıtlanmak demektir. 

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (6)
Çoban 2 yıl önce
Türkmenistan malesef bu kafayla emsalleri gibi tarih sahnesinden silinir gider.
Gizem 2 yıl önce
Türkemenleri artık almasınlar elini sallaya girer be gardaş
Jemshit baltayew 2 yıl önce
Turkmenistanli vatandashlarina istanbul kibrisa gitmek icin vizeyi nerden alabiliriz
Katmundo 2 yıl önce
Sanki gittilermi binlerce dolar harcıyorlar hayatında gördügüm en cins toplum Türki cumhuriyetleri kaldıki hiç biri sevmez Türkleri
şerafettin sandıklı 2 yıl önce
o kadar türk deleti ar lafa gelince kardeş zart zurt bir tanesi kıbrısı tanıyamıyor hatta gitmeyi yasaklıyorlar
Zebo 1 yıl önce
Merhaba ben turkiyada kibrisa nasl gelebilerim orda akrabam var
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?