banner15

Türkmenistan ve Özbekistan'dan işbirliği

Aşkabat ve Taşkent işbirliği konusunda iki ülkenin üst düzey temsilcileri bir araya geldi

Türkmenistan ve Özbekistan'dan işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Ulugbek Rozukulovym ile ikili bir görüşme yaparak iki ülke arasındaki işbirliğinin güncel konularını ele aldı.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı, "İki kardeş halkın özgür iradelerine uygun halde ülkesinin Türkmenistan ile tam ölçekli bir işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu” bildirdi.

Gurbanguli Berdimuhamedov ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke arasında geleneksel olarak yakın ve dostane ilişkiler olduğunu belirterek, "Özbekistan da dahil olmak üzere, yakın komşuları ile karşılıklı yararlı işbirliğinin güçlendirilmesi Türkmenistan dış politikasının stratejik önceliğidir” dedi.

Toplantıda iki ülke arasında ticaret ve ekonomi alanlarında, tarım, sanayi ve ulaştırma ve haberleşme sektöründe verimli ilişkiler geliştirmek için iyi imkanlar olduğu kaydedildi.

İki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin en önemli yönünü enerji sektörü oluşturuyor. Türkmenistan, 2009 yılından bu yana, Özbekistan üzerinden Çin'e doğalgaz tedarik ediyor.

İki ülkenin Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman ulaşım koridorunun oluşturulması projesini konusunu da gündeme aldıkları da bildirildi. Bu proje uluslararası transit kargo hacmini önemli ölçüde artıracak ve proje katılımcıları dünya pazarlarına erişimini kolaylaştıracak.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 15:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35