banner39

Türkmenistan'a İpek Yolu desteği

BM, Büyük İpek Yolu kültürel mirası konusunda Türkmenistan'ın girişimini destekledi

Orta Asya 03.07.2018, 15:32 03.07.2018, 15:52
Türkmenistan'a İpek Yolu desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 25 Haziran tarihinde Cenevre'deki 38'nci oturumunda Türkmenistan’ın "İpek Yolu kültür mirası korunmasını teşvik etme" teklifini oybirliğiyle kabul etti. 

Türkmen lider Berdimuhamedov konu ile ilgili yapılan Bakanlar kurulu toplantısında bu olayın tarihsel önemini vurgulayarak, “Ülkemizin karşılıklı anlayış ve güven, kültürlerin çeşitliliğine saygı, milletler ve halklar arasında dostane ilişkiler politikası dünyada saygı görmektedir” dedi.

Berdimuhamedov sözlerine şöyle devam etti:

Büyük İpek Yolu kültürel mirasının korunması ona katılan herkesin kültürel yaşama ve kültürel mirasa erişimine katılımını güçlendirir. Türkmenistan uzun yıllardan beri Birleşmiş Milletler ve onun yapısal birimleriyle işbirliği yaptı. BM barış ve güvenliğin, bölgesel ve küresel ölçekte sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına ilişkin ülkemizin girişimleri desteklemektedir.

Türkmen lider ülkesi tarafından teklif edilen belgenin kabul edilmesini destekleyen tüm devletlere ve Milletler Topluluğuna şükranlarını ifade etti. Türkmenistan ile birlikte 23 devlet teklife imza atmıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?