Türkmenistan'da devlet başkanı seçimi

Türkmenistan'da 9 adayın yarıştığı seçimlerde oy kullanma işlemi sona erdi

Türkmenistan'da devlet başkanı seçimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'da devlet başkanı seçiminde yerel saatle 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi saat 19.00'da sona erdi. 

Ülke genelinde oy kullanma süresinin dolmasının ardından sandıklar kapatılırken, sandık başkanlarının da aralarında bulunduğu seçim görevlileri, siyasi partilerin gözlemcilerinin nezaretinde oy sayımına başladı. 

Türkmenistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, yerel saatle 17.00 itibarıyla 3 milyon 40 bin 779 kişi oy kullandığı, bunun toplam kayıtlı seçmenin yüzde 94,17'sine tekabül ettiği belirtildi. 

3 milyon 223 bin 455 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, devlet başkanı seçimi için 39'u yurt dışında olmak üzere toplam 2 bin 587 sandık kuruldu. 

Devlet başkanlığı seçiminde, Türkmenistan Demokratik Partisinden aday gösterilen mevcut Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov'un yanı sıra Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Partisi Milletvekili, "Rysgal" Bankası Genel Müdürü Bekmurat Ataluyev ile Agrar Partisi yöneticisi Durduguluç Orazov yarışıyor.

Türkmenistan Gıda Sanayi Devlet Birliği Müdür Yardımcısı Maksat Annanepesov, Ahal ili Ekonomi ve Kalkınma Kurumu Müdürü Serdar Celilov, Türkmen Kimya Devlet Kurumu "Garabogazsulfat" Üretim Birliği Başkanı Süleymannepes Nurnepesov, Daşoguz ili Belediye Başkan Yardımcısı Meretdurdı Gurbanov, Seydi ilçesi Petrol Arıtma Tesisleri Müdürü Milletvekili Ramazan Durdıyev ile Maru ili Belediye Başkan Yardımcısı Jumanazar Annayev de devlet başkanlığı seçimi için aday oldu. 

Ülkedeki seçim yasasına göre, seçimlerin geçerli sayılabilmesi için herhangi bir katılım oranı aranmazken, oyların yüzde 50 artı 1'ini alan aday devlet başkanı seçilecek. Anayasada yeni yapılan düzenlemeyle devlet başkanının görev süresi 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı ve üst sınır olan 70 yaş sınırı kaldırıldı. 

Seçimi aralarında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Bağımsız Devletler Topluluğunun (BDT) da aralarında olduğu uluslararası kuruluşlardan çok sayıda gözlemci takip etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2017, 19:06
banner53
YORUM EKLE

banner39