banner15

Türkmenistan'da eğitim ücretlerinin artması gözaltı getirdi

Türkmenistan'da anasınıfı ücretlerinin artmasını protesto gösterilerine katılan bir eğitimci ve ailesi gözaltına aldındı

Türkmenistan'da eğitim ücretlerinin artması gözaltı getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'da bir eğitim kurumu yetkilisi "hükümete karşı ayaklanma çağrısı" yapmak suçundan gözaltına alındı. Gözaltındaki yetkiliye devlet tarafından atanan avukat ise davalıya yöneltilen suçu öğrendikten sonra savunma görevini reddetti.

Centralasian.org sayfasının haberine göre, Türkmenistan’da bir il eğitim kurumu yetkilisinin anaokulu ücretlerinin artırılmasına karşı protestoya katıldığı için 10 Ekim'de gözaltına alındığı bildirildi.

Adı saklanan il eğitim kurumu kaynaklarının açıklamasına göre, eğitim görevlisi ve ailesi mevcut hükümete karşı ayaklanma çağrısı yapmakla suçlandı. Sözkonusu iddialar üzerine eğitim kurumu yetkilisinin eşi ve oğlu da bulundukları görevlerinden alındı.

Protestoların gerçekleştiği 10 Ekim gece yarısı polis memurları eğitim müdürlüğünün yetkilisinin evine gelerek gözaltına aldı. Ailenin anlaştığı özel avukatın ise henüz tutuklu bulunan müvekkili ile görüşmesine izin verilmedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35