banner39

Türkmenistan'da mülteci konferansı

İslam ülkelerindeki mültecilerin sorunları Türkmenistan'da düzenlenen uluslararası konferansta masaya yatırılıyor

Orta Asya 10.05.2012, 14:15 10.05.2012, 14:15
Türkmenistan'da mülteci konferansı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan, "Müslüman dünyasında mülteciler" konulu uluslararası konferansa ev sahipliği yapıyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un da katılması beklenen konferansı; Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ortaklaşa düzenliyor.

Yarın başlayacak konferansa, İslam İşbirliği Örgütü'ne üye ülkelerden 500 temsilcinin yanı sıra 40 uluslararası ve bölgesel örgütten, ABD, Rusya, Çin, Avustralya ve Avrupa Birliği ülkelerinden de heyetler katılacak. Ayrıca, 21 ülke gözlemci statüsünde iştirak edecek. Konferansta, Müslüman ülkelerindeki mültecilerin sorunları ele alınacak.

Konferans, 66. BM Genel Kurulu Toplantısı'nda konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdımuhamedov teklifi üzerine düzenleniyor. Konferansın sonunda Müslüman dünyasındaki mültecilerin yaşam mücadelesine yönelik Aşkabat Deklarasyonu'nun kabul edilmesi bekleniyor.Mültecilerin statüsüne dair 1951 Sözleşmesi ve 1967 Protokolü'ne katılan Türkmenistan, mülteciler ile ilgili yasayı da kabul etti.

Orta Asya bölgesinde 1954 tarihli vatansız kişilerin statüsüne ilişkin sözleşmeye ilk katılan ülke olan Türkmenistan, 2011 yılında 3 bin 318 kişiye 'vatandaşlık' hakkı tanıdı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin istatistik bilgilerine göre, İslam İşbirliği Örgütü'ne üye olan 57 ülkede 18 milyon mülteci bulunuyor. Sadece Türkiye, Suriye'deki durum dolayısıyla Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa'da konteynır kentlerde 20 bin Suriye mültecilerini barındırıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?