banner15

Türkmenistan'da radyo muhabirine işkence iddiası

Türkmenistan'da gözaltına alınan Ozodlik (Liberty) radyosu muhabirine işkence yapıldığı iddia edildi

Türkmenistan'da radyo muhabirine işkence iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Prag merkezli Ozodlik (Liberty) radyosunun Türkmenistan'daki muhabiri Hudoyberdi Allashov'un, Daşhavuz ilinin Köhne Urgenç ilçesinde gözaltına alındığı bildirildi. Allashov'un yakınları, Türkmen polisinin gözaltında tuttuğu gazeteciye elektrik şoku ile işkence yaptığını ileri sürdü.

Geçen Cumartesi akşamı polis güçleri 27 yaşındaki Hudoyberdi Allashov’un evine baskın yaparak gazetecinin kendisini, annesi ve hanımını gözaltına almıştı. Türkmen polisi, Allashov'un evinde yerel sigara ve uyuşturucu karışımı olan 'nos' maddesinin bulunduğun öne sürmüştü.

Radyonun haberine göre, gazetecinin hanımı bir gün sonra serbest bırakıldı. Ancak kendisi ve annesi halen gözaltında tutulmaya devam ediyor. Radyoya konuşan iki kaynaktan biri Türkmen polisinin Allashov’a, evinde 11 kilogram nos bulundurduğunu itiraf etmesi için elektrik şoku ile işkence yaptığını söyledi. İkinci kaynak ise gazetecinin polis tarafından dövüldüğünü, bundan dolayı yüzünde yaralar oluştuğunu söyledi.

Bu yıl Ekim ayından bu yana Ozodlik (Liberty) radyosu muhabiri olan Hudoyberdi Allashov, Daşhavuz ilindeki sosyal ve ekonomik sorunlar, zorla çalıştırma, gecikmeli ücretler, yiyecek sıkıntısı hakkında haberler hazırlıyordu.

Radio Free Europe / Radio Liberty Başkanı Thomas Kent radyo muhabirine yapılan baskı ve işkenceyi kınayarak ve bütün bu olanlardan Türkmenistan hükümetinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48