banner15

Türkmenistan'da sahte hasat raporuna gözaltı

Türkmenistan'da pamuk hasat mevsiminde sahte rapor düzenleyen hükümet yetkilileri hakkında yasal işlem yapılmaya başlandı

Türkmenistan'da sahte hasat raporuna gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan’da pamuk hasadı sırasında yalan rapor düzenleyenler gözaltına alındı.

Hronika Trukmenistana sayfasının haberine göre, Türkmenistan’ın Köhneurgenç ilçesi pamuk işletme fabrikasının 12 yöneticisi güvenlik yetkilileri tarafından gözaltına alındı. Söz konusu yöneticilerin pamuk hasadı sırasında sahte rapor düzenlemek ve mali dolandırıcılık yapmakla suçlandıkları bildirildi.

Haberde, böyle aynı suçlamalarla Taşoğuz, Gubadage ve Göroğlu şehirlerinde de birçok yetkilinin tutuklandığı açıklandı.

9 Aralık'ta yapılan son kabine toplantısında Türkmenistan Başsavcısı buğday ve pamuk hasat sezonunda denetimlerin sonuçları hakkında bir rapor sunmuştu. Toplantıda Cumhurbanınşkanı Gurbangeldi Berdimuhamedov, bazı bakanlar ve valilere sözlü uyarılarda bulunmuştu.

Ülke gözlemcileri, Orta Asya Cumhuriyetlerinde SSCB döneminden beri uzun zamandır pamuk hasadının önemli bir kısmının sadece kağıt üzerinde dolu gösterildiğini öne sürdü.

Türkmenistan’da her sene devlet kurumları çalışanlarından aylık olarak 100-140 manat (Merkez Bankası döviz kuru üzerinden yaklaşık 30-40 dolar) para toplanıyor. Sonra bu toplanan paralar sözde pamuk üretiminden elde edilen kâr olarak devlet bütçesine yazılıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48