banner39

Türkmenistan'da uyuşturucu kullanımında büyük artış

Türkmenistan'da önemli tedbirlere rağmen uyuşturucu kullanımında büyük artış yaşanıyor....

Orta Asya 19.08.2015, 17:39 19.08.2015, 17:39
Türkmenistan'da uyuşturucu kullanımında büyük artış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan’da uyuşturucu kullanımının son dönemlerde korkunç boyutlara ulaştığı bildiriliyor.

Orta Asya haberleri veren centrasia.ru sayfasında Parhat Halliev imzasıyla yayınlanan makalede “Türkmenistan’da yoksulluk, yolsuzluk ve kanunsuzluk sebebiyle güvenlik güçleri dahil tüm sosyal gruplarını uyuşturucu bağımlılığına itmektedir” diye başlıyor.

Türkmenistan'da 100 bin kişiden 4000 uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtiliyor. Bunun nedenleri arasında Afganistan’dan uyuşturucu akışı durdurulamaması, uyuşturucu kaçakçılarının sayısının artması ve Türkmen yetkililerin bu konudaki tepkisizliği sayılıyor.

Son zamanlarda uyuşturucu kaçakçıları ile mücadelede Türkmen güvenlik yetkililerinin öldürülme olaylarında da keskin bir artış görülüyor. Bu yıl Türkmenabat şehrinde polis ve organize suç örgütü arasında yaşanan çatışmada 8 güvenlik yetkilisi öldürüldü. Saldırganlar ise olay yerinden kaçmayı başardı.

Bütün bu olaylar ülkenin liderlerini uyuşturucu sorununa daha fazla mesai ayırmaya zorluyor. Bazı raporlara göre, sağlıklı bir toplum oluşturmayı amaçlayan Devlet servisi konu hakkında Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov düzenli olarak rapor sunuyor.

Aynı zamanda, Türkmen hükümeti uyuşturucu kaçakçılığı için ceza tedbirlerini de arttırıyor. Bu yılın başında ülke meclisi ilgili kanunda yeni değişiklikler yaptı. Bundan uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyenler af edilmeyecekler. Buna ek olarak bu suçlarda ceza miktarları da artırıldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?