banner39

Türkmenistan'ın gelir seviyesi yükseldi

Dünya Bankası Orta Asya Bölümü yetkilisi Bermuhammedov'a yazdığı mektupta, Türkmenistan'ın gelir seviyesinin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı

Orta Asya 04.11.2016, 15:54 04.11.2016, 15:54
Türkmenistan'ın gelir seviyesi yükseldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'ın ekonomisinin küresel mali türbülans ve belirsizliklere rağmen, yıllardır istikrarlı büyüme göstererek gelir seviyesinde dünya ortalamasının üzerine çıkmayı başardığı bildirildi.

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya bölümü Başkan Yardımcısı Kiril Muller, Türkmenistan lideri Gurbanguli Berdimuhamedov’a bir mektup göndererek bu gerçeği dile getirdi.

Kiril Muller’in mektubunda "Dünya Bankası Grubu (WBG) olarak, ülkenizin gelir düzeyinde modern ve çeşitlendirilmiş ekonomisi olan ülkelerin saflarına katılmasına destek verdiğimizi belirtmek isterim” denildi.

Dünya Bankası yetkilisine göre, Türkmenistan'ın kalıcı tarafsızlık politikası bu ülkenin sosyo-ekonomik büyümesinin sağlam temellerinden biri.

Türkmenistan 1992 yılında Dünya Bankası Grubu'na katılmıştı. Bu yıl Ekim ayında Türkmenistan Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası, finans sektöründe ve makroekonomi alanında paralı danışmanlık hizmetleri anlaşmasını imzaladı.

Dünya Bankası Global Economic Prospects Haziran anketi sonuçlarına göre, önümüzdeki üç yıl içinde Türkmenistan'ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) yüzde 5 büyümesi tahmin ediliyor.

Türkmenistan, Hazar bölgesi enerji piyasasındaki önemli oyuncularından biri olmaya devam ediyor. Ülke her sene 70-80 milyar metreküp doğalgaz üretiyor.

İran'a ihraç edilen doğalgaz 2009 yılında itibaren Çin'e de satılmaya başlandı. Rusya ise 2016 yılında Türkmen gazını satın almayı reddetti.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?