banner39

Türkmenistan'ın 'iç güvenlik yasası' çıktı

Türkmenistan meclisinde yeni gösteri ve miting kanunu kabul edildi. Yeni kabul edilen yasa Temmuz 2015'te yürürlüğe girecek

Orta Asya 13.03.2015, 16:29 13.03.2015, 16:37
Türkmenistan'ın 'iç güvenlik yasası' çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan’da kitlesel toplantılar, mitingler, gösteriler ve diğer etkinliklerin organizasyonu ve yürütülmesini düzenleyen yasa kabul edildi .

İlgili yasa Türkmenistan vatandaşlarının anayasada belirlenen haklarının barışçıl yoldan kullanılması ve kamu güvenliğinin sağlanmasını öngörüyor.

Mitingler ve gösterileri Türkmenistan'da daimi ikamet eden ve reşit olan bir veya daha fazla vatandaşın yanı sıra siyasi partiler ve diğer kamu kuruluşları organize edebilecekler.

Yeni yasayla birlikte gösteri yapmak isteyen gruplar dilekçe ile başvurabilecekler. Dilekçeler en erken 15 ve en geç 10 gün içinde yerel yönetim yetkililerine yazılı olarak verilecek. Tek kişilik eylemlerde dilekçe şartı olmayacak.

Yasaya göre, eylemlere katılanlar yüzlerini maskeler ile gizleyemeyecekler ya da kimliklerini engelleyen diğer öğeleri kullanamayacaklar, yanlarında silah ya da silah olarak kullanılabilir nesneleri bulunduramayacaklar.

Toplumsal eylemler yerel saatle sabah saat 07:00 başlayacak ve saat 22.00 bitirilecek. Yasa 1 Temmuz 2015 yürürlüğe girecek.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?