banner39

Yabancı şirketler Türkmenistan'ı terk ediyor

Çok sayıda yabancı şirket hükümetten alacağını tahsil edemediği için Türkmenistan'ı terk etti

Orta Asya 21.09.2015, 13:31 21.09.2015, 13:31
Yabancı şirketler Türkmenistan'ı terk ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan’da birçok yabancı şirketin yönetiminden alacaklarını tahsil edemediği için ülkeyi terk ettiği belirtiliyor.

Türkmenistan hükümetinin ismini açıklamayan bir yetkilisine göre devlet bütçesindeki büyük açıklardan dolayı stratejik tesislerin inşaatı bile durduruldu. Hükümet yetkilisinin açıklamalarında hükümetin önemli mali kaynaklarını 2017 yılında yapılacak Asya Oyunları tesislerinin inşası için kullandığından devletin yabancı şirketlere olan borcunun daha da arttığı belirtildi.

Ancak nakit paraya ihtiyacı olan yabancı şirketler bugünkü ekonomik krizden dolayı ciddi ekonomik sarsıntılar yaşayan Türkmenistan’da veresiye çalışmak istemiyor.

Türkmenabat şehrinde yeni uluslararası havaalanı inşa eden Ukrayna inşaat şirketi Altcom Ağustos ayında faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. Şirket yetkililerine göre, Türkmen hükümeti son iki aydır şirket hesabına para yatırmıyor. Bu sebeple şirketin bin 700 çalışanına maaş ödenmedi ve bunlardan bin 670’i ücretsiz izne çıkarıldı.

Bu durum yabancı inşaat şirketlerinde çalışan yerli halk arasında işsizliğin artmasına da yol açtığı ve bu insanların çeşitli şekilde hükümeti eleştirdiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?