banner39

banner35

Yaşayan antik şehir Hiva'ya girmek ücretli oldu

Özbekistan'da Karakurum çölünün ortasında yüzyıllar öncesinden kalan antik şehir Hiva'ya girmek artık ücretli oldu.

Orta Asya 06.05.2019, 08:45 06.05.2019, 09:01
Yaşayan antik şehir Hiva'ya girmek ücretli oldu

Özbekistan’da Aral Gölü’nün güneyindeki Harzem Bölgesi’nde tarihi İpek Yolu’nun tüm yollarının birleştiği bir kavşak olan Hiva'ya girişler ücretli oldu.

Açık hava müzesi Ichan-Kala'ya bir turnike yerleştirilmiş. Şimdi Ichan Kalu'ya girmek isteyen herkes 10.000 Emir (1 Dolar'ın üzerinde) ücret ödemek zorunda.

Müze müdürü, turizmden elde edilen geliri artırmak için Ichan-Kala'ya giriş için para ödemeye karar verildiğini söyledi. Ancak bu, kentin tarihi kesiminde yaşayan nüfus için zorluklar yaratmaktadır.

Ichan-Kala'da yaşayan 69 yaşındaki Dzhumanazar, turnikelerin ona pahalıya mal olduğunu söyledi.

- “Ota Darvoza” yı geçmem gerekiyor. Günde iki kez. Her seferinde 10.000 emir ödüyorsanız, emekli maaşım yeterli olmayacaktır ”diyor.

Hiva'dan bir öğrenci, Ravshanbek, 10.000 emir ödememek için atlayarak eve Ichan-Kala'ya gitmesi gerektiğini söyledi. Ravshanbek, “Arkadan ücretsiz olarak gidebilirsiniz, ancak çok uzak. Ota Darvoz'a giderseniz, ödemek zorundasınız. Ichan-Kala kalesinde yaşamak zorlaştı, evlerimize girişimiz ücretli oldu” dedi.

Ichan-Kala Devlet Müzesi'nden yapılan açıklamada, "Bunu turistlerden elde edilen geliri artırmak için yaptık. Nüfus diğer taraftan yüreyerek gidebilir. Gelecekte, Ichan Kala sakinleri için kalıcı bilet uygulaması planlıyoruz ”dedi.

Hiva banliyölerinde modern yüksek binaların inşa edileceği ve şehrin tarihi kesiminde yaşayan nüfusun yavaş yavaş yer değiştireceği öne sürülüyor.

Hiva, 1968'de Orta Asya'daki UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne, insanların tarihsel olarak daima yaşadığı antik bir şehir olarak yazılmıştır.

Kaynak: ca-news

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?