banner39

Yedi Tacik yürüyerek Hacca gidiyor

Tacikistan’ın Kulyab bölgesinden 7 kişilik bir grup 4 bin 600 km uzunluğundaki Hac yolculuğuna yaya olarak çıktılar

Orta Asya 10.05.2012, 12:11 11.05.2012, 15:21
Yedi Tacik yürüyerek Hacca gidiyor

Murat Hayati/ Dünya Bülteni - Bişkek

Tacikistanlı 7 kişiden oluşan bir grup, Hac ibadetini yerine getirmek için yaya olarak Mekke'ye yola çıktı. Daha önce de Arabistan'a yürüyerek gittiğini anlatan Abulaziz Rajabov, grup başkanı olduğunu belirterek, üzerinde yolculukta gerekli olan tüm belgelerin hazır olduğunu söyledi.

Rajabov, "Amacımız Ekim ayında kutsal topraklara ayak basmaktır. Yolculuğumuzun eğlenceli geçeceğini düşünüyorum." dedi. Rajabaov eski tecrübesine güvenerek, beraberindeki kişilerle birlikte farz ibadetini yerine getirerek yurda sağ salim dönmeyi amaçladıklarını kaydetti. Grub içinde bulunan Amriddin İsmailov, yaşının 60'ı aştığını kaydederek, "Niyetimiz hacı olmakla beraber, yürüyerek de sağlığımızı korumaktır" diyor.

Tacikistan sınırını aşarak Afganistan topraklarında bulunan grubun, kutsal mekana ulaşıncaya kadar Pakistan, İran ve Irak üzerinden Suudi Arabistan'a geçecek.

Grup, sağ salim ulaşarak ibadetini yerine getirdikten sonra tekrar yürüyerek önümüzdeki yılın mayıs ayında Tacikistana'a ulaşmayı amaçlıyor.

Suudi yetkilier Tacikistan için her yıl 5 binden fazla hacı kontenjanı ayırıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?