banner39

110 günlük açlık grevini bitirdi

Bahreynli aktivist Abdulhadi el Havaca üç ay önce başlattığı açlık grevini bitiriyor. Bir başka aktivist Nebil Recep'in ise kefaletle serbest bırakıldığı açıklandı.

Ortadoğu 28.05.2012, 16:37 28.05.2012, 16:37
110 günlük açlık grevini bitirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn'de yönetimi devirmeye çalışmak suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası alan aktivist Abdulhadi el-Havaca bugün 110 gün önce başlattığı açlık grevini sona erdiriyor.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında tutuklanan El HAvaca 8 Şubat'ta açlık grevine başlamıştı.

Bahreyn ve Danimarka vatandaşı olan aktivist Bahreyn İnsan Hakları Merkezi eski başkanı. 20 diğer aktivistle ile birlikte, bir askeri mahkeme tarafından geçen Haziran ayında mahkum edildi.

14 aktivist iki ila 15 yıl arasında hapis cezası alırken, Havaca ve diğer yedi aktivist ömür boyu hapis cezası aldı. Açlık grevinin ardından sivil bir mahkemede yeniden davası görülmeye başlanan Havaca ilk defa geçen hafta Salı günü mahkemeye tekerlekli sandalyede çıktı.

NEBİL RECEP SERBEST

Öte yandan, Bahreyn'de bir hükümet yetkilisi, insan hakları aktivisti Nebil Recep'in kefaletle serbest bırakıldığını açıkladı.

Recep, 5 Mayıs'ta Lübnan'ın başkenti Beyrut ziyareti dönüşünde Manama havaalanında tutuklanmıştı.

Recep, sosyal iletişim ağlarını kullanarak yasadışı gösteri düzenlemek ve Bahreyn güvenlik güçlerini karalamak suçlarından yargılanıyordu.

Avukat Muhammed El Cişi Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Recep'in 300 Bahreyn dinarı (796 dolar) para cezasına çarptırıldığı ve seyahat yasağının devam ettiğini söyledi.

Bahreyn İnsan Hakları Merkezi başkanı olan Şii kökenli Recep, en son 16 Mayıs'taki duruşmasında mahkemeye çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?