12,2 milyon Suriyeli yardıma muhtaç

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'de 12,2 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu söyledi

12,2 milyon Suriyeli yardıma muhtaç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, 12,2 milyon Suriyelinin, ülkede artan şiddet ve şartların kötüleşmesi nedeniyle yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

2012 yılında yapılan sayımda 18 milyon civarında olduğu belirlenen nüfusun devam eden iç savaşta hayatını kaybedenler ve başka ülkelere göç edenlerle iyice azaldığı düşünülecek olursa bu rakamın, ülkenin neredeyse tamamına tekabül ediyor olması Suriye'deki durumun tüyler ürpertici bir boyuta ulaştığını gösteriyor.

Amos, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Suriye'de 12,2 milyon kişinin yardıma ihtiyaç duyduğunu, Türkiye ve Ürdün'den, Suriye'de muhaliflerin elindeki bölgelere yardım dağıtımının, ihtiyaç içindekiler için "fark yarattığını" söyledi ve süresi 9 Ocak'ta dolan sınır ötesi yardım yetkisinin uzatılması çağrısında bulundu.

Suriye'de yardıma ihtiyaç duyanların sayısının temmuz ayında 10,8 milyon olduğunu hatırlatan Amos, Suriye'de 2011 yılından bu yana ekonominin yüzde 40 oranında küçüldüğünü, nüfusun üçte birinin yoksulluk içinde yaşadığını, okula devam edenlerin yüzde 50 oranında düştüğünü, 7,6 milyon kişinin ülke içinde yerlerinden olduğunu ve 3,2 milyon kişinin diğer ülkelere kaçtığını ifade etti.

Amos, sınır ötesi yardım yetkisi veren kararın onaylanmasından bu yana BM'nin, ulaşımı zor Halep, İdlib, Deraa ve Kuneytra'ya yardım gönderdiğini belirtirken, BM'nin yine de Suriye'de insani yardımları karşılamakta yetersiz kaldığını kaydetti ve bağışçılara yardımlara fon sağlamaları çağrısı yaptı.

Suriye'de 212 bin kişinin kuşatma altındaki, 185 bin kişinin hükümetin kontrolündeki ve 26 bin 500'ünün de muhaliflerin elindeki bölgelerde yaşadığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 11:09
banner53
YORUM EKLE

banner39