13 rahibeye karşılık 150 kadın serbest

Suriye'nin başkenti Şam'ın Malula beldesinde kaçırılan 13 rahibenin serbest bırakılmasına karşılık, Esad rejimine ait cezaevlerinde tutuklu 150 kadının salıverildiği bildirildi.

13 rahibeye karşılık 150 kadın serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Malula'da Aralık 2013'te kaçırılan 13 rahibe ile 3 kişinin, Katar devletinin, El Kaide'nin Suriye'deki kolu Nusra Cephesi ile yürüttüğü müzakereler sonucunda serbest bırakılması karşılığında, Esed rejimine ait cezaevlerinde bulunan 150 kadın tutuklunun salıverildiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü Başkanı Rami Abdurrahman, takasın, Lübnan-Suriye sınırında, Suriye hapishanesinde 3 çocuğuyla tutuklu bulunan bir kadının Lübnan askerleri tarafından Nusra Cephesi'ne teslim edilmesiyle başladığını söyledi.

Suriye hapishanelerinde tutuklu bulunan diğer kadın mahkumların ise sınırdaki başka bir bölgede bulunan otobüslerde bekletildiğini kaydeden Abdurrahman, 13 rahibe ve beraberindeki 3 kişinin serbest bırakılmasıyla otobüslerdeki kişilerin salıverildiğini söyledi.

"Suriye hapishanelerde bulunan masum kişilerin kurtarılması için başka masumların kaçırılmasına son verilmeli" diyen Abdurrahman, "Esed rejimi bir an önce hapishanelerinde tutuklu bulunan masum insanları serbest bırakmazsa savaş suçu işlemiş olacak" şeklinde konuştu.   

Suriye'nin başkenti Şam'ın Malula beldesinde,12 rahibenin geçen yıl aralık ayında kaçırıldığı duyurulmuş, dün gece saatlerinde gerçekleşen takasla, 13 rahibe ve beraberlerindeki 3 kişinin kaçırıldığı ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39