banner39

20 yıl sonra Irak'ta zirve

Arap Birliği, 20 yıldan bu yana ilk kez Bağdat’ta bir araya geliyor. Irak'ta düzenlenen zirve nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ortadoğu 27.03.2012, 09:53 27.03.2012, 16:55
20 yıl sonra Irak'ta zirve

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap ülkelerinin liderleri, salı günü başlayacak olan Arap Birliği Zirvesi için Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir araya geliyor. 20 yıl sonra ilk kez Irak'ta düzenlenen zirve nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Aralarında Kuveyt, Ürdün, Lübnan, Moritanya ve Somali liderlerinin bulunduğu 10 ülkenin devlet başkanının katılacağı zirvede diğer ülkelerin ise daha alt düzeyde temsil edileceği bildirildi. Zirve sırasında düzenlenmesi muhtemel terör saldırıları nedeniyle olağanüstü önlemler alan Irak hükümeti, Bağdat havaalanını 29 Mart'ta kapatma kararı aldı. Zirvenin Irak’ta yapılması, ülkenin normalleşmesinin bir sembolü olarak görülüyor. 

Basında yer alan haberlere göre, Irak hükümeti zirve hazırlıkları, güvenlik ve altyapı önlemleri için 450 milyon dolar kadar harcama yaptı.  Irak hükümeti zirve için 500 milyon dolar bütçe ayırdı. Zirve boyunca Irak genelinde 3 gün tatil ilan edildi.  Zirvenin yapılacağı saray ve otel çevresinde adeta kuş uçurulmuyor.

BAKANLARDAN ÖN TOPLANTI

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ve dönem başkanı Irak Ticaret Bakanı Bekr Hasan başkanlığında perşembe günü gerçekleşecek Arap zirvesi öncesi Arap Birliği ekonomi ve ticaret bakanları bir araya geldi. Bakanlar, ekonomi, ticari ilişkiler, turizm, su, tabii afetler ve çocuk haklarını masaya yatıracak. Zirveye 11 liderin katılması bekleniyor. Arap baharının ardından Tunus, Mısır, Libya ve Yemen'in yeni liderleri katılacak.

Bu arada Türk firması Rixos Otel, zirve in otel ve yemek organizasyonu işlerini yürütüyor. Organizasyonda 2 bin 500 Türk hizmet veriyor.

ZEBARİ'YE GÖRE TÜRKİYE VE İRAN IRAK'TAKİ BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİN "YARIŞIYOR"

Bu arada, Wall Street Journal, Irak hükümetinin, ev sahipliğindeki Arap Birliği Zirvesi'ni, güçlü komşuları Türkiye ve İran arasında Irak'a yönelik yoğunlaşan rekabeti azaltmak için kullanacağını savunurken İrak Dışişleri Bakanı Zebari'nin, Türkiye ve İran'ı kastederek sarfettiği "Zirve, bizim bu bölgesel güçlerin karşısında ayaklarımız üzerinde durma konumuzunu kuvvetlendirecek" sözlerini aktardı.

Gazete, Irak hükümetinin zirveyi, hem Irak'ı Arap dünyasına yakınlaştırmak hem de "ABD'nin ülkedeki askeri misyonunun Aralık'ta sona ermesi ile oluşan boşluğu doldurmak için iki güçlü komşusu İran ve Türkiye arasında yoğunlaşan rekabeti hafifletmek için kullanmaya kararlı olduğunu" savundu.

Bu bağlamla gazete, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin değerlendirmelerine de yer verdi. Gazeteye göre Zebari şunları söyledi:

"Bu zirve, bu bölgesel güçlerin karşısında ayaklarımız üstünde durma konumuzu kuvvetlerecek. Bunlar, (İran ve Türkiye) temsili, güçlü, ulusal birlik hükümetin yokluğunda Irak'daki boşluğu doldurmak için birbiriyle yarışan en güçlü komşulardır."

WSJ de, El Maliki hükümetini kastederek "Türkiye'nin, Kürtlerin hakim olduğu, Irak'ın yarı özerk kuzeyi üzerindeki etkisi konusunda derin kuşkuları var. Orada Türkiye, İraklı merkez hükümetten daha güçlü" yorumunu yaptı.

Irak merkezi hükümetinin Türkiye'nin Irak'ın iç işlerine karşıtığı iddialarına da yer verildiği haberde "Sayın Zebari, bu yıl İran ve Türkiye'nin büyükelçilerinin, kendilerinin ve liderlerinin Irak'ın iç işlerine ilişkin yorumlarda bulunmaktan kaçınmaları talep etmek üzere (Dışişleri Bakanlığına) çağrıldıklarını söyledi" de denildi.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?