banner39

3 kültürün buluştuğu köy: Saidpur/VİDEO

Pakistan'ın başkenti İslamabad farklı kültürleri buluşturan bir şehir. İslamabad'ın Saidpur köyü ise yerli ve yabancı binlerce turistin uğrağı

Ortadoğu 19.02.2014, 17:05 19.02.2014, 17:05
3 kültürün buluştuğu köy: Saidpur/VİDEO

Farklı kültürlerin, farklı kimliklerin bir arada yaşadığı bir şehir İslamabad. Margala Tepeleri’nin yamacına kurulan ve Pakistan'ın en eski Saidpur köyü, 16. yüzyılın başlarında, Babürlüler döneminde kurulmuş. Buraya yerleşerek köyü kuran Gakarlı Sultan Said Han nedeniyle köy, Saidpur adını almış.

Saidpur’da, Gandara, Yunan, Babür ve Aşoka medeniyetlerinden izlere rastlamak mümkün. Özellikle gün doğumu ve güneşin batışıyla bütün güzelliğini gözler önüne seren tarihi evlere sahip Saidpur. 2006'da hazırlanan bir projeyle tarihi evler restore edilerek, köyün çok kültürlü yapısı da ortaya çıkarıldı.

CAMİ VE TAPINAKLAR BİRARADA

Tarihi evlerin kapı ve pencerelerindeki ahşap işlemeler, farklı kültürlere ait motifleriyle, Saidpur sokaklarını adeta bir sanat galerisine dönüştürüyor. Saidpur’un merkezinde yer alan caminin yanı sıra Sih ve Hindu tapınakları da köyün birlikte yaşama tecrübelerini gözler önüne seriyor.

Sarı kubbeleri ve dış duvar süslemeleriyle dikkat çeken Sih tapınağı, ziyaretlere kapalı tutulurken, Hindu tapınağı hem ziyarete hem de ibadete açık. Hindu tapınağının tavanını çevreleyen işlemeler renkleri ve işçilikleri ile göz dolduruyor.

YETİMHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLEN TAPINAK

1947'de Pakistan’ın kuruluşu sırasında yapılan mübadele ile köydeki Hindu ve Sih nüfus Hindistan’a göç etmek durumunda kalmış. Bu nedenle tapınakta ibadet edenler sadece turistler.

Sih ve Hindu tapınaklarının arasında ise bir zamanlar Hindu yetimhanesi olarak kullanılan tarihi bir bina da bulunuyor. Daha sonra okula dönüştürülen yapı bugün müze olarak kullanılıyor. Kemerli mimarisi, rengârenk motifleri ve duvar süslemeleri ile yetimhane görülmeye değer. 

BABÜR MUTFAĞINDAN LEZZETLER

Hindu ve Sih tapınakları ile yetimhane binasının önünde geniş bir avlu bulunuyor. Avluda, geleneksel yemeklerin servis edildiği restoranlar da mevcut. Babürlüler mutfağına has tarihi lezzetler ise özellikle tercih edilen yemekler arasında. Tapınaklar ve tarihi lezzetlerden gelen baharat kokularının yayıldığı restoranlarla çevrelenmiş avlu, çalınan mistik müziklerle bambaşka bir atmosfere bürünüyor.

Sufi-rock müzik sanatçısı Süheyl Şehzad'da Saidpur’un mistik ve tarihi havasına kapılanlardan. Süheyl Şehzad, "Video klibim için en iyi mekan burası. Çünkü konsept olarak yerel bir aşk hikayesini anlatmaya çalışıyoruz. Birçok yere gittik, ancak son olarak burada karar kıldık. Çünkü şarkı için gerçekten güçlü bir mekâna ihtiyacımız vardı. Gördüğünüz gibi burada manzara çok güzel" ifadelerini kullandı. Tarihi evleri, mistik atmosferi ve yemyeşil doğasıyla Saidpur, yerli ve yabancı turistlerin İslamabad’daki en önemli duraklarından.

ÖMER MUSA TARGAL - KUZEY HABER AJANSI

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?