30 bin Kürt Kuzey Irak'tan göçetti | ANALİZ

IŞİD tehdidinin yanında, ekonomik krizin binlerce insanın Kuzey Irak'ı terk etmesine neden olduğunu ve hükümeti iflasın eşiğine getirdiğini' ifade ediliyor.

30 bin Kürt Kuzey Irak'tan göçetti | ANALİZ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2014 yılında Kürdistan Yönetimi kendi petrolünü Irak’tan bağımsız şekilde satmaya karar verdi ve Türkiye üzerinden ilk satışları gerçekleştirmeye başladı. Bağdat’ın buna tepkisi ise ağır oldu. Hemen ekonomik yaptırımlar devreye sokuldu, yüzde 17’lik bütçe payı donduruldu.

Dünya Bülteni analiz yazarlarından Simla Yerlikaya, "IKBY’de binler ekonomik krizden kaçıyor" başlıklı yazısında "IKBY, tıpkı Irak gibi, tamamen petrole dayalı bir ekonomiye sahip. Bölgede varolan cılız özel sektör de çoğunlukla petrol ve inşaat şirketleri ile onların taşıyıcı firmalarından oluşuyor. Bunların içinde ise yabancı firmalar önemli bir kısmı oluşturuyordu. En azından IŞİD saldırılarının öncesine kadar." ifadelerini kullanıyor.

"IKBY için 2016 ekonomik anlamda kemer sıkma yılı olacak. Bu belli. Halk ise bundan hayli rahatsız. Yolsuzluk iddialarının ayyuka çıktığı bir ortamda ekonomiyi yoluna sokma bedelini neden kendilerinin ödemesi gerektiğini sorguluyorlar."

"Önemli bir çoğunluk ise çareyi gitmekte buluyor. Özellikle genç erkekler tüm enerjilerini ülkeyi terk etmenin yollarını bulmaya vakfetmiş durumda. Sadece son bir yıl içerisinde 30 bin civarında kişinin IKBY’den Avrupa’ya göç ettiği resmi olarak duyuruldu. Buna bir de resmi olmayan rakamları ekleyince tablonun vahameti iyiden iyiye ortaya çıkıyor."

SİMLA YERLİKAYA'NIN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ!

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39