banner15

30 İhvan üyesi BAE'de mahkemeye çıkarıldı

Birleşik Arap Emirlikleri, Müslüman Kardeşler üyelerini ülkede teşkilatlanmakla ve rejimi devirmeyi planlamakla suçluyor.

30 İhvan üyesi BAE'de mahkemeye çıkarıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

20 Mısırlı ve 10 Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı Abu Dabi'de Müslüman Kardeşler üyesi olmak ve ülkede teşkilatlanmaya çalışmak suçlamasıyla Federal Anayasa Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

Nerede olduğu bilinmeyen altı kişi de gıyaben yargılanıyor.

Grup yasaklı bir organizasyon için fon oluşturmak ve BAE güvenlik kurumu internet sayfasından bilgi çalmaya çalışmakla suçlanıyor.

Bugünkü ilk duruşmada sanıklar tüm suçlamaları inkar etti, gözaltında işkence yapıldığını belirtti.

Temmuz ayında, 69 İhvan üyesi ülkenin siyasi sistemini devirmeye teşebbüs etmekten suçlu bulunmuş, 10 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Bugün mahkeme önüne çıkanlar arasında insan hakları savunucusu ve avukat Dr Muhammed el-Mansuri de bulunuyor. Sanıklar BAE'deki Islah Hareketi üyesi ancak savcılar hareketin Müslüman Kardeşler'in bir kolu olduğunu iddia ediyor.

BAE İnsan Hakları Merkezi yetkililerin işkence iddialarını araştırmadığını, bu nedenle mahkemenin güvenilirliğinden bahsedilemeyeceğini kaydediyor.

Hapse mahkum edilen diğer 69 sanığın sadece bir tutuklunun 'itirafı' ile cezalandırıldığına, başka bir kanıt olmadığına da dikkat çekiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48