banner39

400 yaralı Suriyeli Türkiye'de

Halep'te çatışmalar tüm hızıyla devam ederken son 48 saatte 400 yaralının Türkiye'ye geldiği bildiriliyor

Ortadoğu 31.07.2012, 11:26 31.07.2012, 11:50
400 yaralı Suriyeli Türkiye'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çatışmaların tüm hızıyla sürdüğü Halep'ten, 48 saatte 400 yaralı Türkiye'ye getirildi. BM de son iki gün içinde yaklaşık 200 bin kişinin Halep'i terkettiğini duyurdu. Türkiye sınırına çok yakın olan Halep'i terkedenlerin nereye gidecekleri meçhul. Bunların büyük kısmının Türkiye yolunda olduğu öne sürülüyor.

Halep'te çatışmalar tüm hızıyla devam ederken son 48 saatte 400 yaralının Türkiye'ye geldiği bildiriliyor. Hatay'dan dunyabülteni'ne konuşan bir kaynak, önceki gece 170, dün gece ise 230'a yakın yaralı Suriyeli'nin Türkiye'ye girdiğini ve hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi. Pazar gecesi Reyhanlı hastanesinde 137 kişi tedavi altına alınırken, dün gece gelen 220 kişi ise Hatay'daki hastanelerde tedavi altına alındılar.

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili ise 11 Suriyeli subayın önceki gece Türkiye'ye kaçtığını, bunlar arasında tuğgeneral rütbeli Lazkiye Emniyet Genel Müdür Yardımcısı'nın da bulunduğunu söyledi.

Suriye Ordusu 28 Temmuz'da tank ve helikopter destekli yaklaşık 20 bin askerle en az 8 mahalleye girerek muhalif eylemlere karşılık vermişti. Kentte çatışmalar dün de sürdü. Ordu topçu ve havan ateşi açıp savaş helikopterlerini kullanmaya devam ederken, birçoğu Halep dışından gelen silahlı muhalifler, kentin doğusundaki derme çatma hastanelere onlarca yaralı taşıdılar. Suriye ordusu çatışmaların merkezi olan güneydoğudaki Selahaddin semtinde kontrolü yeniden ele geçirdiğini açıklasa da muhalifler ağır silah ateşi altında olmalarına rağmen semti ellerinde tuttuklarını savunuyorlar.

Bu arada Türkiye'deki Suriyelilerin sayısının 45 binin üzerinde olduğu bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü