500 bin Myanmarlıya oturma izni

Suudi Arabistan, Myanmarlı 500 bin kişiye ücretsiz oturum izni verecek. Myanmarlı Müslümanlara ev de verilmesi planlanıyor

500 bin Myanmarlıya oturma izni

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan hükümeti, ülkede uzun süredir yaşayan ve vatanlarına dönemeyen Myanmarlı Müslümanlara oturum izni veriyor.

Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal bu amaçla düzenlenen törende ilk ücretsiz oturum izinlerini dağıttı. Sürecin sonunda toplam 500 bin kişiye oturum izni verileceği bildirildi.

Mekke'de düzenlenen törenle oturum izinlerini alan Myanmarlılar, Müslümanların maruz kaldığı baskı ve ayrımcılık nedeniyle uzun yıllardır ülkelerine dönemiyor, Suudi Arabistan'da oturum izinlerinin olmaması sebebiyle de sıkıntı çekiyorlardı.

Çoğunun pasaportu bile bulunmayan Myanmarlılar, Kral Abdullah'ın özel izni ile verilen oturum hakkı sayesinde bundan sonra Suudi Arabistan'da rahatça yaşayabilecek.

Prens Halid el-Faysal, tarihi bir olayın yaşandığını belirterek, duyduğu sevinci şu şekilde dile getirdi:

"Bu olay hayatımın en mutlu günlerinden birisi. Kralımız Abdullah'a minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi bildiriyoruz. Ayrıca yine kralımızın emri ile Myanmarlı Müslüman kardeşlerimiz için tahsis edilecek evleri onlara dağıtacağız."

Sadece Mekke, Medine ve Cidde'de 350 bin Myanmarlı Müslümanın yaşadığı bildirildi. Ülke genelinde ise 500 bin Myanmarlı yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2013, 16:22
banner53
YORUM EKLE

banner39