AB-İran ilişkileri ivme kazanıyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani New York'ta İngiltere Başbakanı May ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi

Ortadoğu 26.09.2018, 09:08 26.09.2018, 09:41
AB-İran ilişkileri ivme kazanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Ruhani, İngiltere Başbakanı May ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi.

İRAN VE AVRUPA ARASINDA İŞ BİRLİĞİNE DEVAM KARARI

İran Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Ruhani, nükleer anlaşmanın özellikle de ekonomik alanda sürdürülebilmesi için işbirliği ve istişare sürecinin aktif şekilde işletilmesi gerektiğini ifade etti.

İran’ın İngiltere ile çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade eden Ruhani, bankacılık alanında ilişkilerin gelişmesinin ekonomi, ticaret ve yatırım konularında olumlu yansımaları olacağını belirtti.

May de nükleer anlaşmanın korunması gerektiğini ve İran ile ekonomik ilişkiler dahil tüm alanlarda ilişkilerin gelişmesini desteklediğini söyledi.

RUHANİ-MACRON GÖRÜŞMESİ

Ruhani-Macron görüşmesinde de iki ülkenin ticari, ekonomik, finans ve enerji konularında ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çabalara vurgu yapıldığı ve İran ile Fransa arasında işbirliğinin önünde bir engel olmadığına dikkat çekildiği açıklandı.

Bu açıklama ile Fransa’nın, ABD’nin İran’a yaptırımlarını kabul etmediği yorumları yapılıyor.

İki cumhurbaşkanının da nükleer anlaşmanın korunması gerektiği konusunda hemfikir olduğu vurgulandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?