banner39

AB İran'dan taviz istedi

"İyimser havanın hakim" olduğu bildirilen müzakerelerde Avrupa Birliği, İran'a yeni bir teklif sunulacağını açıkladı

Ortadoğu 23.05.2012, 15:42 23.05.2012, 16:06
AB İran'dan taviz istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesiyle Almanya'dan oluşan 5+1 arasındaki nükleer müzakerelerin ikinci turu bugün Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılıyor. Avrupa Birliği, toplantıda İran'a yeni bir teklif sunulacağını açıkladı.

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın sözcüsü Michael Mann, uranyum zenginleştirme konusunda İran'dan taviz istediklerini belirtti. Mann;" Asıl kaygı konusu yüzde 20'lik uranyum zenginleştirme. Umarız müzakereler verimli geçer" dedi.

Rusya da İran'ın çözüm bulunması konusunda ciddi olduğuna inandığını açıkladı.
Ancak Washington'un İran'a yönelik yeni yaptırımları onaylamasının, müzakerelerden sonuç alınma şansını azalttığı belirtildi.

Man, İran'a zenginleştirmeye çalıştığı uranyum oranını yüzde 20'den yüzde 5'e indirmesi karşılığında kendisine uygulanan yaptırımların hafifletilmesini öngören öneri sunduklarını ve görüşmeler konusunda iyimser olduklarını belirtti.

Man, "Uluslararası Atom Ajansı ile İran arasında anlaşmaya varılması iyidir. Anlaşmalara ve taahhütlere bağlı kalmak iyidir. Burada esas fikir, bugünkü görüşmelerden anlaşmalarla çıkmaktan çok olumlu gelişmelerin kaydedilmesidir" dedi.

Bu arada İranlı diplomatik kaynaklar, İran heyetinin görüşmelerde, uranyum zenginleştirme dışında bölgedeki değişimler, Arap Baharı, Bahreyn, Suriye ve Filistin meselesini de ele alacağını dile getirdi.

İran heyetinin, nükleer programla ilgili güvenceleri İstanbul müzakerelerinde sunduğu görüşünde olduğu için Bağdat'ta başlayan müzakerelerde daha çok Batılı ülkelerin görüşlerini dinlemeye geldiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?