banner15

AB ve Asya ülke liderleri İsrail`i uyardı

46 ülkenin temsil edildiği Asya-Avrupa zirvesinde, işgal altındaki Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim yerleri inşaasının hukuka aykırı olduğu belirtildi.

AB ve Asya ülke liderleri İsrail`i uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB üyeleriyle Çin, Rusya ve Hindistan dahil 46 ülkenin temsil edildiği Asya-Avrupa zirvesinde İsrail`e, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim yerlerinin uluslararası hukuku ihlal anlamına geldiği uyarısı yapıldı.

AB Dönem Başkanı Belçika`nın ev sahipliğindeki zirvede alınan kararlarda, İsrail`in Filistin topraklarında Yahudi yerleşim yerleri inşasına devam kararından üzüntü duyulduğu belirtildi.

"Yerleşim yerleri uluslararası hukukta gayri meşrudur ve İsrail`in Ortadoğu Barışı Yol Haritası yükümlülükleriyle bağdaşmamaktadır" denilen kararlarda, "Gazze`deki durumun da sürdürülemez olduğu" vurgulandı.

Asya ve Avrupa liderleri, hiçbir engelle karşılaşmadan Gazze`ye insani yardım ulaştırılabilmesi yanında Gazze içine ve dışına ticari mal ve insan geçişinin güvence altına alınmasını içeren bir çözüm bulunması çağrısında bulundu.

Bu kapsamda İsrail`in attığı son adımların önemli olduğunu fakat eksiksiz uygulanması ve ilave önlemlerle desteklenmesi gerektiğini vurgulayan liderler, İsrail`den Gazze`nin yeniden inşasına ve ekonomisinin toparlanmasına müsaade etmesini istedi.

Zirve kararlarında, Ortadoğu barış sürecinin teşvik edilmesi için İsrail`in Suriye ve Lübnan`la sorunlarının paralel diyalog ve müzakerelerle çözülmesi talep edildi.

Asya ve Avrupalı liderler, Myanmar`da cunta yönetiminin 7 Kasımda seçime gitme kararını not ederek, seçimlerin özgür, adil, kapsayıcı ve şeffaf yapılabilmesi için siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 07:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48