banner39

AB Yüksek Temsilcisi Ashton İran'a gidecek

Kuveyt'te temaslarda bulunan Ashton yetkililere İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşma hakkında bilgi verdi, önümüzdeki haftalarda İran'ı ziyaret etmeyi düşündüğünü açıkladı.

Ortadoğu 14.01.2014, 00:54 14.01.2014, 00:54
AB Yüksek Temsilcisi Ashton İran'a gidecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Kuveyt'te Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid es-Sabah ile görüşen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, gelecek haftalarda İran'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Ashton, başkent Kuveyt'te gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Önümüzdeki haftalarda İran'ı ziyaret etme niyetindeyim" dedi.

Kuveytli yetkililere, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşma hakkında bilgi verdiğini ifade eden Ashton, İran ile görüşmelerin gelecekte de devam etmesini umduğunu ifade etti.

Mısır'daki gelişmelere değinerek ülkede siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini vurgulayan Ashton, Mısır'daki seçimlerde AB gözlemcilerinin de yardımcı olarak görev yapacağı bilgisini aktardı.

Ashton, seçimlerden kastına açıklık açıklık getirmezken, "Mısır'ın geleceği için en önemli duraklardan biri" olacağını ifade ettiği cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin sonuçlarını duymayı merakla beklediklerini dile getirdi.

Ashton'ın, BAE ve Kuveyt ziyaretleriyle başladığı ve 16 Ocak'ta sona erecek Körfez ülkeleri turu kapsamında Katar, Umman ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?