banner39

AB Yüksek Temsilcisi Mogherini İran'da

Avrupa Birliği'nin üst düzey isimlerinden Federica Mogherini, İran'a giderek Ruhani ile temaslardan bulundu

Ortadoğu 29.10.2016, 20:50 29.10.2016, 21:03
AB Yüksek Temsilcisi Mogherini İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile ikili ilişkiler ve Suriye krizini ele aldı. ​

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Mogherini, Suriye krizine çözüm aramak için İran'ın başkenti Tahran'da, Ruhani ile bir araya geldi.

AB-İran arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye krizi ve bölgesel meselelerin de ele alındığı görüşmede Ruhani, Suriye ve Irak'taki terörle ciddi şekilde mücadele edilmemesi durumunda Kuzey Afrika'ya kadar bölgede bazı terörist devletlerin ortaya çıkabileceğini söyledi. 

Ruhani, AB'nin teröre destek veren ülkelere de baskı yapmasını istedi. 

Nükleer anlaşmanın uygulanması konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını aktaran Ruhani, İran'ın anlaşmanın hükümlerine riayet ettiğini ve aynı yaklaşımı karşı taraftan da beklediklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre Mogherini, AB'nin nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu belirtti. 

Mogherini, İran ile ekonomik ilişkilere önem verdiklerini aktararak, "AB aynı zamanda ortak çıkarlarımızı korumak için İran'la arasındaki ekonomik ilişkileri de geliştirme konusunda kararlı." ifadesini kullandı.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?