banner39

Abbas ve Netanyahu Çin'de bir araya gelecek

Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İsrail Başbakanı Netanyahu Çin yönetimi tarafından Pekin'e davet edildi

Ortadoğu 02.05.2013, 15:22 02.05.2013, 21:12
Abbas ve Netanyahu Çin'de bir araya gelecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun resmi ziyarette bulunmak üzere Çin'e geleceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Abbas ve Netanyahu'nun ziyaretinin Çin'in Ortadoğu'daki barış sürecini desteklemesinin bir parçası olduğunu söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in davetlisi olarak 5-7 Mayıs tarihleri arasında Pekin'de temaslarda bulunacak.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Çin Başbakanı Li Kıçiang'ın davetiyle 6-10 Mayıs arasında bu ülkeyi ziyaret edecek.

"Filistin meselesinin Ortadoğu sorunun merkezinde yer aldığını" belirten Sözcü Hua, Çin'in Ortadoğu'daki müzakereleri desteklediğini ve barış sürecine katkı için çaba sarf ettiğini ifade etti.

Hua, mevcut durumda Çin'in Filistin meselesinde kapsamlı ve adil bir çözüm için uluslararası toplumla birlikte çalışmayı istediğini kaydetti.

Çin kaynaklarında Abbas'ın 6 Mayıs'ta Çin Büyük Halk Salonu'nda resmi törenle karşılanacağını aktarırken, İsrail Başbakanı için de 8 Mayıs'ta aynı salonda tören düzenlenecek.

Diğer yandan İsrail'in "Ynetnews.com" adlı internet sitesi, Netanyahu'nun 5 Mayıs'ta ülkesinden ayrılarak Şanghay'a gideceğini, ardından Pekin'de temaslarda bulunacağını yazdı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?