banner39

Abbas'tan Arap ülkeleri toplantısına şartlı katılım

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Kahire'de düzenlenecek Arap ülkeleri toplantısına Filistin halkının tek temsilcisi sıfatıyla davet edilirse katılabileceğini söyledi

Ortadoğu 01.04.2013, 16:39 01.04.2013, 16:42
Abbas'tan Arap ülkeleri toplantısına şartlı katılım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katar tarafından gündeme getirilen ''Mini Arap Zirvesi'ne'' ilişkin ''Filistin halkının tek temsilcisi sıfatıyla davet edilirsem katılabilirim'' dedi.

Batı Şeria'nın El-Bera kentindeki Milli Park'ta ''37'nci Toprak Günü'' etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen zeytin ağacı dikme törenine katılan Abbas basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Abbas, Hamas ve Fetih arasındaki milli uzlaşı için Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani tarafından önerilen ''Mini Arap Zirvesi'ne'' dair Filistin'in tek temsilcisi sıfatıyla davet edilirse katılabileceğini söyledi.

Uzlaşının yeni bir zirveye ihtiyaç duymadığını belirten Abbas şöyle devam etti:

''Filistin'i ilgilendiren her konuda, davet aldığımız her yere gideriz. Çünkü, biz, Filistin'i temsil ediyoruz. Ancak, bu zirve, yeni bir konunun görüşüleceği bir zirve değil. Kahire ve Doha'da geçiş hükümetinin oluşumu ve seçimlerin 3 ay içinde yapılması konularında anlaşmaya varılmıştı.''

Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani, geçen hafta başkent Doha'da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi'nde, Hamas ve Fetih uzlaşısı için tarih belirtmeyerek, Kahire'de ''Mini Arap Zirvesi'' yapılması önerisinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?