banner39

Abbas'tan 'Hamas - İsrail gizlice görüşüyor' iddiası

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Hamas ile Afrika'da bir ülkede Gazze'de uzun süreli ateşkes ve barış görüşmeleri yaptığını iddia etti

Ortadoğu 20.08.2015, 10:53 20.08.2015, 11:41
Abbas'tan 'Hamas - İsrail gizlice görüşüyor' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ve Hamas'ın Afrika'da bir ülkede doğrudan görüşme içinde olduklarını öne sürdü. Filistin başkanı, Tony Blair döneminde başlayan Gazze'de ateşkes girişimleri ile ilgili son ayların en önemli bireysel girişiminin gerçekleştiğini söyledi.

Mahmud Abbas, geçen yıl İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamdan sonra iki tarafın temsilcilerinin sekiz aydır müzakerelerde bulunduğunu belirtirken, "Tony Blair, son dönemlerde Gazze'de ateşkes girişimleri ile uğraşan en önemli insanlardan biridir" dedi.

İsrail Başbakanlık ofisinden ismi açıklanmayan bir İsrailli yetkili ise iddia edilen görüşmeleri reddetti ve Hamas'la hiçbir şekilde görüşülmediğini söyledi.

Ortadoğu Dörtlüsü Özel Temsilci ve Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, uzun vadeli ateşkes anlaşması için son birbuçuk ay içinde iki kez Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile bir araya geldiği iddia ediliyordu.

İsrail ile Hamas'ın ateşkeste anlaşması durumunda İsrail'in Gazze'ye uyguladığı abluka ve sınır geçişleri sorunları çözülecek.

MISIR'A İŞARET EDİLDİ

Abbas, müzakerelerde Mısır'ı da işaret ederek, aktif olduklarını da kaydetti. İsrail Başbakanı Netanyahu'nun özel temsilcisi Isaac Molho başkanlığındaki İsrailli bir heyet, güvenlik konulu bir toplantı için geçen hafta Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitmişti. Hamas yetkililerinden de yakın zamanda Mısır'a gidecekleri açıklaması yapılmıştı.

Pazar günü de Gazze merkezli El- Risale gazetesi,  Hamas ve İsrail arasında arasında kapsamlı bir anlaşma yolunda görüşmeler olduğunu yazmıştı. Gazete, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun için müzakerelerde üst düzey danışmanlık yaptığını iddia etmişti.Gazete, "Türkiye - İsrail arasında devam 2010 senesinde yaşanan Mavi Marmara baskını için tazminat konusunda çok yakında uzlaşma sağlanması muhtemel" ifadesini de kullandı.

İsrail İşçi Partisi lideri Isaac Herzog salı günü Ramallah'ta Mahmud Abbas ile görüştü ve barış görüşmelerinin yeniden başlamasını istediğini söyledi.

Herzog, iki yıl içinde bir anlaşma yapılabilir" dedi. " Filistinliler ile bizim aramızda doğrudan bir siyasi süreç üretmek için komşu ülkelerin son aylarda artan desteği bizim için kaçırılmaması gereken bir fırsattır" dedi.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?