ABD, Air France, Lufthansa, Singapur Havayolları, Ukrayna Havayolları İran bölgesindeki uçuşları durdurdu..

ABD uçaklarının İran, Irak, İran Körfezi ve Umman Körfezi bölgelerindeki uçuşlarını "acil durum" sebebiyle geçici olarak durdururulduğu bildirildi.

ABD, Air France, Lufthansa, Singapur Havayolları, Ukrayna Havayolları İran bölgesindeki uçuşları durdurdu..

ABD Federal Havacılık İdaresi yaptığı yazılı açıklamada, ABD uçaklarının İran, Irak, İran Körfezi ve Umman Körfezi bölgelerindeki uçuşlarını "acil durum" sebebiyle geçici olarak durdurduğunu duyurdu.

ABD ile İran arasında artan gerilim ve İran'ın son füze saldırıları dolayısıyla söz konusu bölgedeki sivil havacılık faaliyetlerinin tehlikeli bir boyuta taşınabileceğine atıfta bulunan kurum, bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani'nin "intikam operasyonu" kapsamında, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

Diğer bir yandan Singapur Havayolları, bölgedeki son gelişmeler nedeniyle İran  hava sahası üzerinde uçmayacaklarını açıkladı. Singapur Havayolları'ndan yapılan açıklamada, durumun yakından izlenmeye devam edeceği ifade edildi.

Ukrayna Havayolları düşen uçağın ardından Tahran uçuşlarını durdurdu. Düşen uçakta İran ve Kanada vatandaşları da bulunuyordu.

Bölgedeki gelişmelerin ardından Air France da Irak ve İran hava sahaları üzerinden gerçekleşen uçuşlarını durdurdu.

Alman hava yolu firması Lufthansa, İran ve Irak'a uçuşları ve iki ülkenin hava sahalarından geçen uçuş güzergahlarını "tedbiren" askıya aldığını duyurdu. 

Şirketten yapılan açıklamada, ABD ile İran arasında Orta Doğu'da yükselen gerilim nedeniyle İran ile Irak hava sahasından geçen uçuşların güzergahlarının talep üzerine "tedbiren" değiştirilmesi kararı alındığı ve bu ülkeler üzerinden uçuşların yapılmadığı belirtildi.

Lufthansa, günlük yapılan Frankfurt-Tahran uçuşunun iptal edildiğini ve cumartesi günü planlanan Erbil uçuşunun da yapılmayacağını duyurdu.

Kaynak: Borsa Gündem

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 13:47
banner53
YORUM EKLE

banner39