banner39

ABD askerleri Norveç'e konuşlanıyor

ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı piyadeler gelecek yıldan itibaren Norveç'te konuşlanacak

Ortadoğu 25.10.2016, 11:11 25.10.2016, 12:01
ABD askerleri Norveç'e konuşlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 300 piyade, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Norveç'te konuşlanmaya hazırlanıyor. Norveç Savunma Bakanlığı, gelecek yıldan itibaren ilk kez yabancı askerlerin Norveç'te konuşlanmasına izin verildiğini açıkladı.

Reuters'in haberine göre, en az 330 ABD deniz piyadesi Norveç'in Vaernes askeri üssünde konuşlanacak. Rusya'nın Baltık'taki askeri varlığına karşı böyle bir önlem alındığı belirtiliyor.

Norveç, Avrupa'nın kuzeyinde ABD ve NATO müttefiki olarak öne çıkan ülkelerin başında geliyor. Norveçli yetkililer uzun süredir Rusya'nın askeri tehdidine karşı önlemler alacaklarını belirtiyordu.

ABD'nin Avrupa'daki deniz piyadeleri komutanı General Nelson, geçtiğimiz günlerde CNN'e yaptığı konuşmada Norveç'e bu konudaki taleplerini ilettiklerini kabul ederken; "Norveç Silahlı Kuvvetleri'yle aramızdaki yakın ilişkiden çok memnunuz. Norveç'teki varlığımız bu ilişkiyi geliştirecek ve beraber hareket edebilme kabiliyetimizi arttıracaktır. Eğer Norveç hükümeti talebimizi kabul ederse, NATO'nun Kuzey Avrupa'daki gücü ve etkinliği artacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Suriye ve Ukrayna konuları başta olmak üzere, ABD ile arasındaki tansiyon gün geçtikçe yükselen Rusya'nın konuya nasıl tepki vereceği merak ediliyor. Rusya'nın Kuzey Deniz kıyısında, Norveç'le 195 km sınır hattı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?