banner39

ABD askerleri Sincar'da iddiası

ABD ordusuna bağlı bir grup askerin, ağır silahlar ve zırhlı araçlarla Irak'ın Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinde konuşlandığı iddia edildi.

Ortadoğu 04.06.2018, 15:32 04.06.2018, 15:32
ABD askerleri Sincar'da iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sincar (Şengal) Belediye Başkan Yardımcısı Halal Khalo yaptığı açıklamada, “ABD askerlerinin 15 askeri aracı Singhal Dağı'nın tepesine geldi ve dağda Mira zirvesinin yakınında konuşlandı.” dedi

ABD ordusuna bağlı bir grup askerin, ağır silahlar ve zırhlı araçlarla Irak'ın Musul vilayetine bağlı Sincar ilçesinde konuşlandığı iddia edildi.

Sincar Valisi daha sonra ABD'nin Suriye sınırındaki konumu nedeniyle stratejik bir alan oluşturan dağda bir askeri üs kurmaya hazırlandığını doğruladı.

Yerel basına verdiği demeçte, ABD'nin İran destekli Şii milis güçleriyle savaşmak için yeni üssü kullanacağını ve “dağları kontrol etmekten ya da bölgeyi engellemesinden dolayı Suriye'ye giden ve İran'ın bölgesel bir savaşa yol açabilecek bir koridoru haline gelmesini” öneriyor.

Bakan ayrıca, Sincar Dağı'nda ABD askerlerinin varlığının, evlerine dönmesine izin verilmeyen Kürt Ezidi dini azınlığın yerinden edilmiş binlerce üyesine “istikrar için umut getirdiğini” iddia etti.

Irak halkı ve ABD'yi 'işgalci güç' olarak gören Haşdi Şabi, ABD'nin Irak'ta olmasına karşı çıkıyor.

Musul'dan 140 kilometre uzaklığındaki Şengal kenti Suriye Irak sınırında bulunması nedeniyle stratejik öneme sahip.

IŞİD, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin yoğun yaşadığı 450 bin nüfuslu Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesine ağır silahlarla saldırarak kenti ve köylerini ele geçirmişti.

Peşmerge ve Kürt Güçleri Şengal'ı 2015'in kasım ayında IŞİD (DEAŞ)'ın elinden almıştı.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?