banner39

banner35

ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn gibi sınır bölgelerden çekilmeye başladı

Ortadoğu 07.10.2019, 09:30 07.10.2019, 14:33
ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn gibi sınır bölgelerden çekilmeye başladı

AFP ve Reuters son dakika açıklaması ile "ABD güçleri Türkiye sınırından çekilmeye başladı." duyurusu yaptı. 

ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn gibi sınır bölgelerden çekilmeye başladı. Beyaz Saray açıklamasındaki tutuklu DAEŞ’lilerle ilgili bölüm de dikkat çekici: “Sorumluluk Türkiye’de olacak...” denildi.

Beyazsaray’dan kritik açıklama:

- Türkiye, Suriye’nin kuzeyine uzun zamandır planladığı operasyonu gerçekleştirecek.

- ABD bu operasyona katılmayacak ve destek vermeyecek. IŞİD (DEAŞ) Halifeliği yenilmiş olduğundan, ABD artık bölgede yer almayacak.

ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn gibi sınır bölgelerden çekilmeye başladı. Beyaz Saray açıklamasındaki tutuklu DAEŞ’lilerle ilgili bölüm de dikkat çekici: “Sorumluluk Türkiye’de olacak...” denildi. ABD'ye ait askeri noktaları kullanan hareketli unsurlar, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad ve Ras'ül Ayn'dan çekilmeye başladı.

ABD'nin Suriye iç savaşına dahli, Eylül 2014'te terör örgütü DEAŞ'a yönelik hava saldırılarıyla başladı. Yükselen DEAŞ tehdidi karşısında ABD, YPG/PKK'yı kara gücü olarak konumlandırdı. Aynı dönemde başlayan hava desteğiyle YPG/PKK, Ocak 2015'te Aynularab'dan (Kobani), Haziran 2015'te Tel Abyad'dan DEAŞ'ı çıkararak buraları işgal etti. 

Ankara'nın tüm uyarılarına rağmen ABD ordusu YPG/PKK'nın büyümesine ve yayılmasına tüm imkanlarıyla yardımcı oldu. YPG/PKK, 2015'in sonunda Fırat Nehri'nin batı yakasına geçti.

ABD, bu süreçte Haseke'nin Rümeylan ilçesinde bir hava üssü inşa etti. Nisan 2016'dan itibaren kara yoluyla Irak'tan ve hava yoluyla Rümeylan'a askeri sevkiyatlar başladı. Binlerce ağır silah, zırhlı araç, tanksavar, silah ve mühimmat akışı sayesinde YPG/PKK, iki yıl içinde ülkenin yaklaşık üçte birini işgal etti.

Aynı süre içinde ABD de YPG/PKK'nın işgal alanlarında üsler kurdu.

Haseke, Rakka, Deyziyor, Münbiç ve Tel Abyad bölgelerinde toplam 18 askeri nokta kuran ABD, buralarda 2 bin civarı askeri personel bulunduruyordu.

Ekim 2017'de DEAŞ'ı Rakka ve Deyrizor'un büyük kısmından çıkaran ABD, bu dönemden sonra üs kurma faaliyetine hız verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçen yıl Suriye'deki askeri varlığını çekmek istediğini açıklamasına rağmen Washington, bu ülkedeki askeri varlığını sürdürdü.

- Hareketli unsurlar çekiliyor

Öte yandan, Tel Abyad ve Ras'ül Ayn'daki ABD askeri noktalarını kullanan hareketli unsurlar çekilmeye başladı.

ABD ordusu, Fırat nehrinin doğusunda bulunan Tel Abyad ve Ras'ül Ayn ile bu bölgelerin arasında yer alan askeri noktalarını, güneydeki M4 otoyoluna yakın hatlara kaydırıyor.

Zırhlı araçlar; askeri malzemeler, elektronik harp ve sinyal istihbarat malzemelerini de taşıyor.

Çekilmeyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "(Trump'la) Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkan'ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette." sözleriyle doğruladı.

Dün gece saatlerinde Erdoğan ve Trump telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Beyaz Saray'dan sabah saatlerinde, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak." açıklaması yapılmıştı.
 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?