banner15

ABD bombaladı, Peşmerge Şengal'e girdi

IŞİD'in elindeki Şengal'i almak için kara saldırıs başlatan Peşmerge'ye ABD de havadan destek veriyor. ABD dünden bu yana 40 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı

ABD bombaladı, Peşmerge Şengal'e girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, Koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarının Sinjar(Şengal)'da Peşmerge güçlerine destek için yaklaşık 40 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. İlçe merkezine giren Peşmergenin, kaymakamlık binasını ele geçirdiği bildirildi.

McGurk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kürt Peşmerge güçleri, Sinjar'ı IŞİD teröristlerinden temizlemek için büyük bir operasyon başlattı. Koalisyon hava saldırıları, IŞİD birliklerini ve Sinjar, Ramadi ve Palmyra'daki pozisyonlarını tahrip etti. Peşmerge'nin Arap savaşçılarının da desteğiyle yürüttüğü Özgür Sinjar Operasyonu IŞİD'in Musul ve Rakka ile irtibatını da kesiyor" dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Güvenlik Konseyi bu sabah erken saatlerde, "Sinjar'a Özgürlük Operasyonu" adını verdikleri saldırıya 7,500 Peşmerge'nin katıldığını açıkladı. KBY Güvenlik Konseyi'nin açıklamasında, Operasyon süresince Koalisyon uçaklarının da kendilerine destek vereceği belirtildi.

Açıklamaya göre, Operasyon'a katılan 7,500 Peşmerge'den oluşan güçler, Sinjar Dağı ve eteklerindeki Sinjar kentine üç koldan ilerliyor. IŞİD için önemli bir lojistik merkezi olan Sinjar'ın alınmasından sonra bir güvenlik bölgesi oluşturulacağı belirtilen açıklamada, topçu ateşinin kent ve çevresindeki yerleşim yerlerinin gözetilerek sürdürüldüğü de vurgulandı.

KÜRT YÖNETİMİ: PKK YOK

Operasyona PKK'nın da katıldığı iddialarını ise Bölgesel Yönetim'in Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki yalanladı, "Mesut Barzani'nin komutasındaki operasyonda Peşmerge ve koalisyon güçleri dışında hiçbir silahlı grupla koordinasyon kurulmamıştır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Peşmerge ve gerilla Şingali DAİŞ'ten temizlemek için ortak operasyon başlattı. Allah yardımcıları olsun, beraberlikleri de daim olsun" ifadelerini kullandı.

SOKAK ÇATIŞMALARI BAŞLADI

KDP Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde sokak çatışmalarının başladığını bildirdi. Hawrami, Peşmergenin çok hızlı ilerlediğini, Sincar'ın doğusundaki çoğu köyün ele geçirildiğini ifade etti. Ağır bombardıman karşısında direnemeyen IŞİD üyelerinin araçlarını geride bırakarak kaçmaya başladığını belirten Hawrami, IŞİD'in moral olarak çöktüğünü ifade etti. Hawrami, "IŞİD için stratejik öneme sahip Sincar ile Suriye'nin Rakka kenti arasındaki yolun kontrolünün Peşmergenin eline geçtiğini" kaydetti.

IŞİD, Peşmerge’ye karşı ağır silahlarla yürüttüğü saldırı sonrasında 4 Ağustos 2014 tarihinde Sinjar kenti ve çevresini ele geçirmiş, Sinjar Dağı'na kaçan yaklaşık 5 bin Yezidi erkeği öldürmüş, yüzlerce kadını da esir almıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35