banner15

ABD, Cerablus operasyonundan son anda caymış!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Cerablus'a düzenleyeceği operasyona önceleri ABD unsurlarının da katılması öngörüldüğü ortaya çıktı. The Wall Street Journal'a göre, Beyaz Saray, bu süreci yavaşlatarak engelledi. Gazete ayrıca, Türkiye'nin PYD'ye düzenlediği saldırılar sonrası ikili ilişkilerin üst düzeyde koptuğunu da iddia etti.

ABD, Cerablus operasyonundan son anda caymış!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Türkiye'nin güney sınırında terörist unsurları temizlemek için başlattığı operasyona, ordusunun da katılacağını öngörmüş. The Wall Street Journal gazetesi, başlangıç sürecinde, Beyaz Saray'ın operasyonları yavaşlatarak, Pentagon'un sürece katılımını engellediğini iddia etti.

Operasyonun perde arkasıyla alakalı ilginç bilgiler veren gazete, NATO üyesi iki devletin, operasyon öncesi işbirliğine gittiğini ancak her iki devletin de yöntemlerinin farklı olduğunu ve operasyona uyumlu bir sürecin olmadığını öne sürdü. Gazetede yer alan haberde, şu ifadelere yer verildi: "Beyaz Saray yetkilileri Amerikan Özel Kuvvetleri'nin Cerablus operasyonuna katılacak Türk özel kuvvetleri ile birlikte çalışması için düğmeye bastı. Ankara ise Washington'a uyarıda bulunmadan önce tetiği çekti. Çatışmalar PYD'ye yönelik olunca aradaki koordinasyon "üst düzeyde koptu" ifadelerine yer verildi.

OPERASYONLAR SONRASI ÇELİŞKİLİ TEPKİLER GELİYOR

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook dün yaptığı yazılı açıklamada Suriye'de Cerablus'un doğusunda Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki olan bazı muhalif gruplarla ile Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalardan kaygı duyduklarını bildirmişti. Pentagon sözcüsü, "IŞİD'in olmadığı alanlarda çatışmanın kabul edilemeceğini ve derin kaygı meydana getirdiğini açıkça belirtmek isteriz" ifadesini kullandı. Sözcü Cook, "Amerika Birleşik Devletleri bu faaliyetlerde yer almamaktadır, bu çatışmalar ABD güçleri tarafından koordine edilmemekte ve desteklenmemektedir" diye sürdürmüştü.

Fırat Kalkanı operasyonunun ilk gününde ABD'den destek açıklaması gelmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest geçtiğimiz günlerde operasyonlara ABD'nin destek verdiğini söylemişti. Earnest "Türkiye'nin bu adımları atmış olması önemli bir ilerleme göstergesi. Antalya'daki o toplantıda da Obama, bu çabalar için Türkiye ABD'nin desteğini isterse bunun verileceği konusunda Erdoğan'a teminat verdi, çünkü stratejik öncelikler sınırın bu bölümünün kapanmasıyla doğrudan ilgiliydi. IŞİD ikmal hattı buradan geçiyordu ve buranın kapanması gerekiyordu. NATO müttefikimiz Türkiye IŞİD karşıtı çabalara değerli katkılar sundu. Bu da (operasyon) son örneği." ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2016, 12:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48