ABD Cerablus'u vurdu

ABD güçlerinin Cerablus'ta IŞİD'e yönelik saldırılarından sonra YPG'nin ilerleyebileceği ileri sürülüyor

ABD Cerablus'u vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Halep'e bağlı Cerablus'taki IŞİD hedeflerini bombaladı. Saldırılardan sonra YPG'nin Türkmen ve Arapların yoğun olduğu şehre ilerleyebileceği konuşuluyor.

Kontrolü IŞİD’in elinde bulunan Halep’e bağlı Cerablus kasabasının batı kısmında yer alan ve Türkiye-Suriye sınır hattına 400 metre mesafede bulunan Karkamış ilçesinden de görülen iki ayrı bina, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları tarafından bombalandı.

Üzerinde IŞİD’in bayraklarının bulunduğu binaların kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

Bu arada, bombalanan binaları IŞİD üyelerinin son zamanlarda yoğun şekilde kullandığı ve bu binaların etrafına bir süreden beri iş makineleriyle hendek kazdıkları da biliniyor.

Ayrıca bombalanan hedeflerin Gaziantep'in Karkamış ilçesindeki sınır hattına yakın olması nedeniyle bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin  önlemleri artırdığı, bölgeye kimsenin yaklaştırılmadığı öğrenildi.

YPG CERABLUS'A GİREBİLİR

Öte yandan Türkiye'nin "Cerablus'a girme!" uyarısına rağmen YPG'nin bugün saldırıya geçmesi bekleniyor.

YPG güçleri bir süreden beri Fırat Nehri'nin karşısında bekliyor. Bombalamadan sonra YPG'nin karşı taaruza geçmesi bekleniyor

Tel Abyad’dan sonra Kobani üzerinden Cerablus’a ilerleyen YPG güçleri Fırat Nehri’ne ulaşmıştı. Fırat, Türkiye ile Cerablus’u ayırıyor. Nehrin sağında IŞİD, solunda ise YPG güçleri mevzilenmiş durumda. IŞİD, YPG’nin kente girişini engellemek için kentin dört etrafına hendek kazdı.

Eğer Arap-Türkmenlerin yaşadığı Cerablus da aynı şekilde ele geçirilirse, bu durumda Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca PYD'nin hakimiyetindeki bir bölge ortaya çıkmış olacak.

Bu durumu kırmızı çizgisi olarak nitelendiren Türkiye ise bu gelişmeye müdahale edeceğini daha önce açıkça bildirmişti.

Cerablus'taki son gelişmeler Türkiye tarafından dikkatle takip ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 14:28
banner53
YORUM EKLE

banner39