banner15

ABD Dışişleri Bakan Y. Blinken'den Barzani'ye destek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken Irak ziyaretinde "Başkan Barzani'nin Şengal'in kurtarılmasına yönelik operasyonu hayranlık uyandırıcıdır. Peşmerge güçlerinin terörle mücadelede verdiği kayıplar tüm dünya için değerlidir" dedi

ABD Dışişleri Bakan Y. Blinken'den Barzani'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yle bir araya geldi.

IKBY Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Barzani ile Blinken arasındaki görüşmede Suriye'deki iç savaş ile bu ülkedeki krizin çözümü, terörle mücadele, Irak'taki siyasi sürecin geleceği, Peşmerge güçlerinin Sincar operasyonu ve IKBY hükümetinin bu ilçenin yeniden inşasına yönelik planları ele alındı.

Sincar operasyonu nedeniyle Barzani'yi tebrik eden Blinken, "Başkan Barzani'nin Şengal'in kurtarılmasına yönelik operasyonu hayranlık uyandırıcıdır. Peşmerge güçlerinin terörle mücadelede verdiği kayıplar tüm dünya için değerlidir" ifadelerini kullandı.

Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye değinen Blinken, ABD'nin Peşmerge güçlerine yönelik askeri yardımlarının devam edeceğini ve bunun arttırılması için çaba göstereceklerini belirtti.

Barzani de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava saldırılarının çok etkili olduğuna vurguda bulunarak, Sincar başarısında bu operasyonların önemli olduğunu söyledi.

Sincar operasyonunun IŞİD'e vurulmuş büyük bir darbe olduğuna dikkati çeken Barzani, "DAEŞ, tüm insanlığın ortak düşmanıdır. Nerede olursa olsun, bu örgüt tehdit kaynağıdır. Kürdistan bölgesinin önceliği de DAEŞ'in yok edilmesi için savaşmaktır" görüşlerini dile getirdi.

Uluslararası kamuoyunun ve koalisyon güçlerinin IŞİD'le mücadelede "daha ciddi" hareket etmesini isteyen Barzani, "Koalisyon güçlerinin bu savaşta daha aktif olmaları ve hızlı adım atmaları gerekiyor. Koalisyonun içinde yer alan devletlerin eli, yardım ve destek konusunda daha açık olmalıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 16:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35