banner39

banner35

ABD el Kaide bahanesiyle Yemen'i vuruyor

Yemen'de siyasi istikrarsızlık artarak devam ederken; Washington yönetimi el Kaide'yi bahane ederek Yemen'deki saldırılarını arttırıyor

Ortadoğu 09.06.2011, 09:02 09.06.2011, 14:45
ABD el Kaide bahanesiyle Yemen'i vuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York Times gazetesi, ABD'nin son haftalarda Yemen'e insansız uçaklarla bombardımanlarını artırdığını yazdı.

New York Times'ta dün akşam çıkan haberde, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih rejimine karşı protestoların sürdüğü Yemen'e yönelik Amerikan bombardımanlarının amacının ülkenin güneyindeki El Kaide yandaşlarının mevcut siyasi boşluktan yararlanıp iktidarı ele geçirmelerini engellemek olduğu ifade edildi.

ABD'nin Yemen'e gizli savaşı yoğunlaşıyor. ABD'li diplomatlara göre Washington yönetiminin Yemen topraklarına fiili müdahalesi şiddetini arttırarak devam ediyor.

Uzmanlar ABD'nin bu saldırılardaki bahanesinin ise Irak ve Afganistan'da olduğu gibi Yemen'deki silahlı güçlerin olduğuna dikkat çekmekte.

Habare göre Yemen'in Sanaa kenti başta olmak üzere farklı kentlerinde yaşanan huzursuzluklar ABD yönetiminin bu ülkeye ilgisini daha da arttırdı.

Son zamanlarda özellikle yabancı basına düşen haberlerde Yemen'in güneyin el Kaide örgütünün olduğu ve ülkede yaşanan huzursuzluklar nedeniyle güç kazanacağı yazılıyor. Washington ise bu durumu Yemen'in iç huzursuzluğunun nedenlerinden biri olarak görüyor.

New York Times'in haberine göre, ABD ordusuna bağlı savaş uçakları geçtiğimiz cuma günü Yemen'in güneyinde gerçekleştirdiği el Kaide operasyonunda birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Görgü şahitlerine göre bu saldırılarda en az dört kişi hayatını kaybetti.

Yine bugün Yemen'in güneyindeki Abyan bölgesinin başkenti Zencibar çevresinde meydana gelen yeni çatışmalarda 10 El Kaide üyesinin öldüğü iddia edildi.

Habere göre ABD ordusuna bağlı insansız uçaklar daha önceki haftalarda da Yemen'in güneyinde saldırılar düzenledi.

YEMEN'DE İSTİHBARAT EKSİKLİĞİ CAN KAYIPLARINI ARTTIRIYOR

Ülkede yaşanan ABD hava saldırıları öncesi yeterli istihbarat sağlanamaması ise Yemen'de can kayıplarını önemli ölçüde arttırıyor.

ABD'li yetkililer ise özellikle Yemen'e saldırılarda ABD'nin Suudi Arabistan ile istihbari anlamda güçlü ilişkileri bulunduğuna dikkat çekerken; ülkede yaşanan huzursuzluk ortamında sağlanan bilgilerin doğruluğu noktasında ciddi sıkıntılar ile karşılaşıldığının altını çizmekte.

Pentagon üst düzey yetkilisi tarafından dün yapılan açıklamada, Yemen'de bölgesel güçleri ile el kaide militanı olduğu iddia eidlen 'silahlı militanlar' arasındaki ayrımın zor olduğuna dikkat çekildi.

MUHALEFET EL KAİDE'DEN KAYGILI

Yemen muhalefeti ise el Kaide örgütünün ülkedeki gücünden kaygı duyduğunu farklı yollarla dillendirmekte.

Yemen muhalefetinin ABD'li yetkililer ile görüştüğü ve kendilerine ülkede var olduğu iddia edilen el Kaide örgütüne karşı operasyonlara devam etme çağrısında bulunduklarını ifade ediyor.

Yemen muhalefeti devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in gücünü kaybetmesi durumunda el Kaide'nin önemli ölçüde güç kazanabileceğini düşünüyor.

ABD, EL KAİDE'YE KARŞI YEMEN YÖNETİMİNİ DESTEKLİYOR

Yemen hükümeti el Kaide hücrelerine karşı mücadelesini sürdürmekte ve bu konuda Amerika Birleşik Devletleri de bu ülkeye önemli ölçüde destek vermekte.

2009 yılı içinde terörle mücadele kapsamında ABD, Yemen hükümetine 70 milyon dolar yardım sağladığı ifade edilmekte. ABD'nin desteği sadece parasal düzeyde olmayıp; askeri operasyonlarda da yardımda bulunuyor.

EL KAİDE'NİN YEMEN'DEKİ VARLIĞI

Uzmanlar, el Kaide'nin Yemen'deki varlığı yeni bir olgu olmadığını dile getirirken;  Yemen'in coğrafi konumu itibariyle Afrika kıtası ve Arap Yarımadası arasında transit ülke konumunda olması itibariyle el Kaide'nin 1990'larda Sudan'dan Pakistan'a kadar güçlü bir şebeke geliştirdiğini; Yemen'in transit konumundan ve içerideki istikrarsızlıktan istifade ederek ülkede hücrelerini koruduğunu ve 2000 yılında Aden limanında demirli USS Cole adlı Amerikan savaş gemisini vurmak gibi önemli bir eylem gerçekleştirdiğini dile getiriyor.

ABD'NİN EL KAİDE KORKUSU

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ''Yemen'deki kaosun El Kaide'ye daha tehlikeli hale getireceği'' uyarısında, el Kaide örgütünün iki numaralı ismi Eyman El Zevahiri de, Yemenlilere ''şeriat uygulayacak bir rejim kurmak için ayaklanmaya devam'' çağrısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?