banner39

ABD elçilikleri kapalı kalmaya devam edecek

ABD, güvenlik gerekçesiyle Ortadoğu ve Afrika'daki bazı elçiliklerini dün açmazken tatilin 10 Ağustos'a kadar devam edeceği açıklandı

Ortadoğu 05.08.2013, 08:13 05.08.2013, 08:13
ABD elçilikleri kapalı kalmaya devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, güvenlik gerekçesiyle kapalı tuttuğu çoğunluğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki büyükelçilik ve konsolosluklarının bazılarının, yenilerini de eklemek suretiyle, 10 Ağustos Cumartesi gününe kadar kapalı kalacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki büyükelçilik ve konsoloslukların haftanın büyük bir bölümünde Ramazan Bayramı tatili vesilesiyle zaten kapalı olacağını göz önüne alarak ve tedbir amacıyla, az sayıda bazı yeni diplomatik misyonlar da dahil olmak üzere bazı büyükelçilik ve konsoloslukların bir müddet daha kapalı kalmasını kararlaştırdıklarını bildirdi.

Kararın "yeni bir tehdidin işareti" olmadığını belirten Psaki, "Bu sadece, yerel çalışanlar ve diplomatik tesislerimize ziyaretçiler de dahil çalışanlarımızı korumaya yönelik uygun adımlar atmaya ve tedbirli olmaya bağlılığımızın bir işareti" ifadesini kullandı.

Psaki'nin verdiği bilgiye göre, 5 Ağustos'tan 10 Ağustos'a kadar ABD'nin toplam 19 kentteki büyükelçilik ve konsoloslukları kapalı kalacak. Bu kentler şöyle sıralanıyor:

"Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, Sana, Trablus, Antanarivo, Bujumbara, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis."

ABD'nin dün kapalı tuttuğu, ancak bugün yeniden açılacağını duyurduğu diplomatik misyonlarının bulunduğu kentler ise şunlar:

"Dakka, Cezayir, Nouakchott, Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif, Bağdat, Basra ve Erbil."

"SON YILLARDA GÖRDÜĞÜM EN CİDDİ TEHDİT"

Öte yandan, Senato İstihbarat Komitesi'ndeki en üst düzey Cumhuriyetçi Senatör Saxby Chambliss, büyükelçilik ve konsoloslukların kapatılmasının, yıllardır görülen en ciddi tehditten kaynaklandığını söyledi.

Chambliss, Amerikan NBC televizyonunun "Meet the Press" programında yaptığı açıklamada, Obama yönetiminin büyükelçilik ve konsoloslukları kapatmasına ve Amerikalılara dünya genelinde seyahat uyarısı yayımlamasına, ABD istihbarat servislerinin ağına takılan şüpheliler arasındaki iletişimin neden olduğunu belirtti.

Olası bir saldırının planlaması hakkındaki bu iletişimin, 11 Eylül saldırıları öncesini hatırlattığını ifade eden Chambliss, "Bu, son birkaç yılda gördüğüm en ciddi tehdit" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?