banner39

ABD, Esad'a bilgi veriyormuş

Suriye rejimi lideri Esad, IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleyen koalisyondan bilgi aldığını söyledi. Esad bugüne kadar binlerce kişiyi öldüren varil bombalarını da inkar etti

Ortadoğu 10.02.2015, 09:33 10.02.2015, 09:53
ABD, Esad'a bilgi veriyormuş

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, koalisyon uçaklarının Suriye'deki operasyonlarıyla ilgili Irak gibi üçüncü ülkeler aracılıyla bilgi aldıklarını söyledi, "Diyalog yok. Sadece bilgi" dedi.

Esad BBC’ye verdiği mülakatta, “Koalisyonun hava saldırılarıyla ilgili ABD ile doğrudan kontağımız yok ancak bazen üçüncü ülkeler vasıtasıyla, aralarında Irak da var, bize genel bilgi geliyor. Diyalog yok sadece bilgi var” dedi.
Suriye’nin IŞİD karşıtı koalisyona katılmasının söz konusu olmayacağını söyleyen Esad, “Bunun çok basit bir sebebi var, teröre destek veren ülkelerle ortaklığa gitmeyiz” dedi.

Diğer ülkelerle işbirliğine karşı olmadığını söyleyen Esad, ancak Amerikalı yetkililerle görüşmeyi düşünmediğini kaydetti, “Çünkü onlar kukla olmayanlarla konuşmazlar” ifadelerini kullandı.

“Şu anda bizim egemenliğimizde de olduğu gibi uluslararası hukuku çiğnerler. Onlar bizimle konuşmuyor, biz de onlarla konuşmuyoruz"

VARİL BOMBASI KULLANMIYORUZ!

Esad röportajda, Suriye ordusunun varil bombası kullanmadığını da iddia etti. Esad konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "Ordumu tanıyorum. Kurşun, füze ve bomba kullanıyorlar. Varil bombası ya da tencere kullandıklarını duymadım. Hedef gözetmeyen silah yoktur. Ateş ederken nişan alırsınız. Nişan alırken, sivilleri korumak için teröristleri hedef alırsınız. Savaştan söz ediyorsanız, kayıplar olur. Ölü ya da yaralı olmadan savaş olmaz."

Esad Suriye ordusunun klor gazı kullandığı iddialarını da reddetti.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?