banner15

ABD: Esad'ın yaptıkları cezasız kalmayacak

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı olan tutumlarında bir değişiklik olmadığını yineledi.

ABD: Esad'ın yaptıkları cezasız kalmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, DEAŞ örgütünü bitirme çabalarında başarıya ulaşacaklarına emin olduğunu söyledi. Kerry, 20 Ocak'ta son bulacak olan görevinin son gününe kadar da Suriye'deki katliamın bitmesi için çalışacağını taahhüt etti. Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı olan tutumlarında bir değişiklik olmadığını yineleyerek, "Esad rejimi, cezasız kalacakmışçasına tüm uluslararası kurallar ile ilkeleri ihlal etmek istiyormuş gibi" dedi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) İtalya Temsilcisi Esma Çakır'ın haberine göre, John Kerry, İtalya Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle Roma'da, düşünce kuruluşu ISPI tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen Akdeniz Diyalogları Forumu'nda (MED 2016) konuştu.

OBAMA'YA ELEŞTİRİ

Barack Obama dönemindeki görev süresi boyunca tüm sorunları çözdüklerini söyleyemeyeceğini belirten Kerry, ancak bunu yapmayı denediklerini ve bunda samimi de olduklarını ifade ederek, "Görevimin son gününe; 20 Ocak'a kadar Suriye'deki katliamın son bulması için çalışacağımı taahhüt ediyorum" diye konuştu. Gazetelerde yazılanın aksine, önlerindeki yolun bozuk olarak tanımlanmayacağına kararlılıkla inandığını dile getiren Kerry, “Dünya parçalara ayrılmıyor, aksine birleşiyor" dedi.

"REJİMİN YAPTIKLARI CEZASIZ KALMAYACAK"

İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile ikili bir görüşme ve ortak bir basın toplantısı düzenleyen John Kerry, burada Suriye krizine değindi. Esad rejimini hedefine alan Kerry, "Esad rejimi, cezasız kalacakmışçasına tüm uluslararası kurallar ile ilkeleri ihlal etmek istiyormuş gibi" dedi. Halep'ten insanların çıkması için tarafların Cenevre'de bir araya gelmesi gerektiğini dile getiren Kerry; ABD, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve belki de Rusya'nın da amacının bu olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 10:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48