banner39

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Irak'ta

ABD Genelkurmay başkanı Irak'ta mevkidaşı ile Musul'u kurtarma operasyonu hakkında bir görüşme yaptı

Ortadoğu 22.04.2016, 15:50 22.04.2016, 15:50
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Irak'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'un, Iraklı mevkidaşı Osman el-Ganimi ile Bağdat'ta bir araya geldiği bildirildi.

Irak Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ganimi ve Dunford, Irak güçlerinin IŞİD ile mücadelesini, Enbar ve Salahaddin vilayetlerinin tamamen örgütten kurtarılmasını ve Musul operasyonunu ele aldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen Ganimi, "Irak ordusu, ülkedeki tüm bileşenlerin ordusudur. Ordumuz sadece askeri çatışmalarda değil sığınmacılara karşı sunduğu insani yardım alanında da kendini ispatladı. DAEŞ, tüm dünyayı tehdit ediyor ve bunun tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor." dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford da Iraklı güçleri desteklemeye devam ettiklerini belirterek ordunun operasyonlarını yakından takip ettiklerini vurguladı. Irak güçlerinin IŞİD'e karşı ilerleme sağladığına işaret eden Dunford, bu güçlerin donanımı hakkında bilgi almak için askeri kamplara sık sık ziyaretlerde bulunduklarını aktardı. Açıklamada Dunford'ın, "Temel hedefimiz Musul'u kurtarmak için dayanışma ve iş birliğidir." şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Dunford'un, dün gerçekleştirdiği Bağdat'taki temasları sırasında Başbakan Haydar el-İbadi ile de görüştüğü ve iki ülke arasındaki askeri iş birliğinin güçlendirilmesinin ele alındığı bildirildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un Kürt yetkililerle resmi temaslar için Erbil'e geçtiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?